Które sporty Goldena wybrać do sadu?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 marca 2021 08:50

Które sporty Goldena wybrać do sadu? Które mutacje Goldena najczęściej sadzą polscy sadownicy?/ fot sadyogrody; AJ!Apple

Odmiana Golden Delicious znajduje się w pierwszej trójce najpopularniejszych odmian jabłoni na rynkach zagranicznych. Które mutacje najczęściej sadzą polscy sadownicy?

Golden Delicious jest w tej chwili numerem dwa wśród jabłoni. Drzewka tej odmiany chętnie sadzi się w polskich sadach, ze względu na duże zainteresowanie owocami odbiorców z rynków zagranicznych.   Skórka owocu jest zielonkawa do zielonkawożółtej, miąższ - kremowożółty, soczysty, słodko-kwaskowaty, aromatyczny, stąd też odmiana cieszy się nieustającą popularnością konsumentów.

Najpopularniejsze sporty Golden Deliciousa w Polsce

Sadownicy poszukują mutacji Goldena wykazujących mniejszą podatność na ordzawianie się owoców, przystosowanych do uprawy w naszym klimacie. Numerem jeden pozostaje Golden Delicious Reinders, mutacja pochodząca z Holandii. Charakteryzuje się mniejszym ordzawieniem skórki niż w przypadku  tradycyjnego Goldena oraz niekiedy lekkim rumieńcem.

Mutacja Golden Parsi da Rosa/ fot. sadyogrody

Nową mutacją jest Golden Parsi da Rosa -  z żółtawym kolorem skórki i łososiowym rumieńcem (bez ordzawień), dzięki czemu jest poszukiwaną nowością na niektórych rynkach europejskich lub pozaeuropejskich. 

Golden Parsi da rosa  ma tendencję do uzyskiwania łososiowego rumieńca w sprzyjających warunkach pogodowych. Drzewa kwitną 2-3 dni po odmianie Golden Delicious Reinders. Jabłka później też osiągają dojrzałość zbiorczą ( o 2-3 dni). 

Goldeny polskiej hodowli

Z polskiej grupy hodowlanej AJ!Apple wywodzi się mutacja Golden Dream, o owocach średniej wielkości, kulistostożkowych z delikatnym żebrowaniem. Hodowcy podają, że skórka jest gładka zielona bez ordzawień, miąższ kremowy z zielonkawym odcieniem. Jabłka dojrzewają w pierwszej dekadzie października i mogą być przechowywane w chłodniach z KA przez 9 miesięcy. Odmiana wykazuje małą podatność na mączniaka, średnią natomiast na parcha i zarazę ogniową.

Odmiana Golden Dream/ fot. AJ!Apple

Mutacją odmiany Golden Dream jest Golden Italia, również pochodzący z grupy hodowlanej  AJ!Apple. Owoc jest średniej wielkości, wydłużony lub kulistostożkowaty. Skórka gładka (bez ordzawień), zielona z często pojawiającym się karmonowo-czerwonym rumieńcem. 

 Jabłko mutacji Golden Italia/ fot.  materiały prasowe AJ!Apple

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI