Które odmiany jabłek zyskają na popularności w kolejnych latach?

Autor: www.sadyogrody.pl 05 marca 2018 10:41

Które odmiany jabłek zyskają na popularności w kolejnych latach? fot. shutterstock.com

W trakcie konferencji odbywającej się na targach MTAS FruitPRO 2018, Walter Guerra z LVF Laimburg (Południowy Tyrol), dokonał przeglądu odmian jabłoni z uwzględnieniem trendów w nasadzeniach w poszczególnych regionach świata. Jakie zmiany najwyraźniej widać w doborze odmian jabłoni?

Ekspert z Południowego Tyrolu zaznaczył, że w najbliższych latach zwiększać się będzie produkcja standardowych odmian jabłoni, takich jak Golden Delicious, Gala, Fuji, Jonagored, Honeycrisp oraz Pinova. Przewidywany jest wzrost udziału w rynku odmian klubowych – Pink Lady, Jazz, Ambrosia, Kanzi. Od wielu lat w różnych ośrodkach i stacjach badawczych prowadzona jest hodowla odmian parchoodpornych. Jednak obszar nasadzeń tych odmian w Europie w dalszym ciągu jest niewielki (około 5 tys. ha). Wychodząc naprzeciw obecnym trendom, hodowcy wprowadzają na rynek odmiany jabłoni o czerwonym miąższu – Redlove, Red Moon i nowość Kissabel (również odporne na parcha).

Od wielu lat, pod względem popularności wśród sadowników utrzymuje się Gala. Na rynku pojawiają się coraz bardziej obiecujące mutacje. W latach 90-tych w nasadzeniach dominowała Royal Gala. Pod koniec lat 90-tych produkcja przeszła na sporty o lepiej wybarwiających się owocach -Galaxy, Baigent Brookfield, Gala Schnitzer Schniga. Obecnie w Południowym Tyrolu najwięcej sadzi się: Simmons Buckeye, Fendeca, Galaval, Gala SchniCo, Gala Schnico Red, Galafab Galastar, Gala 2013 DarkBaron, Devil Gala, Bigbucks i Kf576 Dark Ann. Najbardziej obiecujące wydają się być Simmons Buckeye, Fendeca, Galaval, Gala Schnico Red i Galafab Galastar.

Jakie odmiany sadzi się w krajach Europy? We Włoszech poza standardowymi odmianami jabłoni, coraz więcej wprowadzanych jest odmian klubowych –obecnie zajmują one 10 proc. powierzchni sadów. Walter Guerra zaznaczył, że w programie nowych nasadzeń na lata 2017-2021 zaplanowano ponad 750 ha z odmianami klubowymi. We Francji areał uprawy jabłoni zmniejszył się z 60 tys. ha do 37 tys. ha. W produkcji sadowniczej numerem jeden pozostają mutacje Gali. Stale duże jest zainteresowanie odmianami Cripps Pink i Golden Delicious. Coraz większą popularność zyskują odmiany klubowe. Zwiększa się także produkcja jabłek BIO (odmiany parchodporne około 2 proc.).

Na rynku niemieckim wysoką pozycję utrzymuje grupa Jonagolda. W ostatnich latach zmniejszyła się powierzchnia nasadzeń z odmianami Jonagold Decosta i Jonagored, zaś przybyło nowych kwater z Red Jonaprince. Obecnie niewiele -ponad 6 proc. zajmują odmiany klubowe, głównie Kanzi, Kiku i Wellant. W Hiszpanii popularność utrzymuje Golden Delicious i paskowane mutacje Gali. Ekspert z Południowego Tyrolu zaznaczył, że maleje zainteresowanie uprawą jabłoni, podobnie jak w Holandii, a wzrasta popyt na grusze, w szczególności odmianę Konferencja. Według obecnych statystyk 20 proc. sadów holenderskich stanowią odmiany klubowe. Wśród najczęściej sadzonych odmian należy wymienić Kanzi, Junami, Maribelle (nazwa handlowa Lola) oraz Wellant.

Wśród belgijskich sadowników popularność utrzymuje grupa Jonagolda (60 proc.). Coraz większe zainteresowanie wzbudzają również odmiany klubowe 8 proc. krajowej produkcji. W Austrii do 2016 r. w sadach dominowała odmiana Golden Delicious. Obecnie przybywa nasadzeń nowych mutacji Gali. Austriaccy producenci jabłek stawiają również na odmiany klubowe, m.in. Isaaq, SweeTango, Bonita.
Prawdopodobnie w najbliższych latach, niewiele się zmieni w strukturze odmianowej na Litwie. W dalszym ciągu duży jest udział nasadzeń Auksis, Ligol, Delikates, Szampion, Alwa, Lobo, Lodel. W Szwajcarii traci na popularności odmiana Golden Delicious, zaś wzrasta zainteresowanie mutacjami z grupy Gala i nowymi odmianami klubowymi. Z kolei w Rosji dominują odmiany, takie jak Idared, Reneta Simirenko, Jonagold, Granny Smith, Gala, Golden, Pinova oraz Ligol.

W krajach półkuli południowej wzrasta powierzchnia upraw mutacji Gali, Red Delicious i Fuji (blisko 60 proc.). Nowozelandzcy zmagają się z kryzysem w produkcji sadowniczej i obecnie dostosowują strukturę odmian do zmian w kierunkach eksportu jabłek. Stawiają również na odmiany klubowe, m.in. Ambrosia.

- Na rynku amerykańskim maleje spożycie jabłek odmian Golden Delicious i Red Delicious. Większe uznanie konsumentów zyskuje Gala, Fuji, Cripps Pink oraz Honeycrisp. W stanie Waszyngton (największy rejon produkcji jabłek w USA) wzrasta areał odmiany Cosmic Crisp. Przewiduje się, że w ciągu dwóch lat 75 proc. nowych nasadzeń będą stanowiły odmiany klubowe – mówił Walter Guerra. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI