×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Krajowa Grupa Spożywcza może zaopatrywać rolników w nawozy

Autor: PAP 29 marca 2022 11:41

Krajowa Grupa Spożywcza może zaopatrywać rolników w nawozy Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. / fot. shutterstock

Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych - powiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że może się zajmować np. zbiorowym zaopatrywaniem rolników w nawozy.

Podczas wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem dotyczącej finalizacji prac nad powstaniem holdingu spożywczego Kowalczyk był pytany o przykłady wykorzystywania grupy spożywczej.

Sfinalizowano proces powołania Krajowej Grupy Spożywczej

KGS pośrednikiem w sprzedaży nawozów

Wicepremier odpowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza może być np. pośrednikiem w sprzedaży nawozów. Podkreślił, że w ostatnim czasie ceny nawozów bardzo mocno wzrosły na skutek wzrostu cen gazu.

"Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikom sprzedaży nawozów, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy" - powiedział minister rolnictwa.

Zabezpieczanie dostaw żywności 

Kowalczyk wskazał też na rolę grupy spożywczej przy zabezpieczeniu dostaw żywności.

"Choćby teraz mamy bardzo duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby tu więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana na niespokojne czasy" - zauważył.

Pytany o to, jak sprawić, by ceny dla konsumentów były niskie, a dla producentów w skupie wysokie, Kowalczyk odparł, że bardzo dużo zależy tu od liczby pośredników.

Godziwe wynagrodzenie dla rolników

"Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników. Będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych i dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk dodał, że dla rolników największą trudnością są zmowy cenowe podmiotów, które wykorzystują przejściowe problemy na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI