Koszty produkcji jeszcze wzrosną przez ceny nawozów

Autor: www.sadyogrody.pl 01 marca 2022 15:02

Koszty produkcji jeszcze wzrosną przez ceny nawozów ędziemy obserwować wzrost kosztów produkcji rolnej / fot. shutterstock

Będziemy obserwować wzrost kosztów produkcji rolnej (i to bez względu na rodzaj upraw) związany ze zwyżką cen nawozów, których Rosja była jak dotąd ważnym światowym eksporterem - mówi Piotr Grauer, dyrektor Deal Advisory, Zespół Fuzji i Przejęć KPMG.

Wzrost kosztów produkcji 

- Od momentu inwazji Rosji, światowe notowania pszenicy wzrosły o ponad 15%, a kukurydzy o prawie 10%. Pamiętajmy przy tym, że te zmiany cen nakładają się na długoterminowy trend wzrostowy, który skutkował niemal podwojeniem cen obu zbóż na przestrzeni tylko ostatnich dwóch lat. Ten trend raczej szybko nie wyhamuje, gdyż ograniczenia w eksporcie z obu tych rynków będzie trudno skompensować podażą z innych części świata. Dodatkowo będziemy obserwować wzrost kosztów produkcji rolnej (i to bez względu na rodzaj upraw) związany ze zwyżką cen nawozów, których Rosja była jak dotąd ważnym światowym eksporterem - wylicza Piotr Grauer.

I wreszcie jest jeszcze jeden czynnik kosztowy – koszty transportu, rosnące wraz z ceną ropy naftowej.

Rynek pracy w cieniu wojny na Ukrainie 

- Zmian można się spodziewać na rynku pracy. Szacuje się, że rynek krajowy jest w stanie w krótkim czasie (w ciągu pół roku) wchłonąć pół miliona nowych pracowników. Napływ wielu tysięcy osób zza wschodniej granicy, które chciałyby znaleźć w Polsce zatrudnienie, może być zatem korzystny dla polskiej gospodarki. Trzeba jednak zauważyć, że uchodźcami są głównie kobiety (często też z dziećmi), co ogranicza ewentualne poszukiwanie zatrudnienia przez te osoby do określonych sektorów, takich jak handel, usługi, czy produkcja. Równolegle, ma miejsce zjawisko powrotu niektórych Ukraińców – mężczyzn do swojego kraju w celu zaangażowania się w jego obronę, co może skutkować (krótkoterminowo – do czasu zakończenia działań wojennych) niedoborami pracowników w budownictwie i transporcie. Niemniej wypadkowy wpływ tej sytuacji na rynek pracy akurat w sektorach przetwórstwa spożywczego oraz handlu detalicznego tymi produktami powinien być pozytywny - przyznaje Piotr Grauer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI