Kontroluj obecność przeziernika porzeczkowca

Autor: www.sadyogrody.pl 15 maja 2018 13:10

Kontroluj obecność przeziernika porzeczkowca fot. sadyogrody.pl

Optymalny termin zabiegu zwalczającego przeziernika porzeczkowca można wyznaczyć rejestrując dynamikę lotu motyli. W tym celu po kwitnieniu niezbędne jest wywieszenie na plantacji pułapek feromonowych i systematyczna rejestracja odłowionych motyli - podaje PIORiN w komunikacie dot. sygnalizacji agrofagów.

PIORiN uaktywnił komunikat informujący o zagrożeniu ze strony przeziernika porzeczkowca na terenie województwa lubelskiego. Lot motyli rozpoczyna się zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca (w zależności od warunków pogodowych i konfiguracji terenu) i trwa do początku sierpnia. Samice składają jaja przy pąkach, lub na pędy jednoroczne, a wylęgłe gąsienice żerują w ich rdzeniu drążąc korytarze, co prowadzi do zasychania i wyłamywania się pędów.

Obserwacje należy prowadzić co 3-4 dni i rejestrować liczbę odłowionych motyli. Na podstawie odłowów osobników można prawidłowo wyznaczyć termin przeprowadzenia zabiegów zwalczających szkodnika. 

W przypadku braku pułapek feromonowych zabiegi zwalczające zgodnie z programem ochrony roślin, należy rozpocząć około 3 tygodnie po kwitnieniu porzeczek. Próg ekonomicznego zagrożenia wynosi średnio 15 szt. odłowionych motyli na pułapkę lub 10 uszkodzonych pędów z wyjedzonym rdzeniem w próbie 200 krzewów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI