
Kwieciak jabłkowiec z uwagi na postępującą chemizację jest coraz rzadziej spotykany w sadach produkcyjnych. Zwalczać go należy w przypadku zaobserwowania występujących chrząszczy lub gdy w ubiegłym roku doszło do uszkodzenia kwiatów.
W niektórych sadach konieczna jest coroczna kontrola kwieciaka jabłkowca. Chrząszcze pojawiają się na drzewach w okresie nabrzmiewania i pękania
pąków jabłoni. Z jaj złożonych przez samice w pąkach wylegają się larwy, które żerują w pąkach niszcząc je. Kwieciak może być groźny w latach o słabym kwitnieniu. W przypadku obfitego kwitnienia – szkodnik jedynie przerzedza pąki.
Chrząszcze wychodzą z miejsc zimowania wiosną, gdy temperatura wzrasta do około 8-12 st. C oraz podczas słonecznej pogody. Wtedy również wskazane jest wykonanie lustracji. Do tego celu wykorzystuje się płachę entomologiczną. Chrząszcze strząsnąć należy z 35 losowo wybranych drzew, po 1 gałęzi z drzewa na płachtę. Warto przeglądać także pąki na krótkopędach pod kątem uszkodzeń.
Kwieciaka jabłkowca należy zwalczać gdy w ubiegłym sezonie zaobserwowano uszkodzenia kwiatów spowodowane żerowaniem tego szkodnika lub gdy wiosną 2021 pojawią się chrząszcze na drzewach, powyżej progu szkodliwości. Zabieg zwalczający jest wykonywany w okresie nabrzmiewania lub pękania pąków, przy użyciu dozwolonych preparatów z grupy pyretroidów. Opryskiwanie należy wykonać w ciepły i słoneczny dzień (w temperaturze przynajmniej 12 st. C).
Środki do produkcji - sprawdź oferty kupna/sprzedaży na gieldarolna.pl!
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,81 -0,66%
GBP
5,53 -0,78%
USD
4,52 -1,96%
ON
7,26 -30 gr
LPG
3,30 -4 gr