Kiedy zwalczać kwieciaka jabłkowca?www.sadyogrody.pl - 30 marca 2021 12:50


Kwieciak jabłkowiec z uwagi na postępującą chemizację jest coraz rzadziej spotykany w sadach produkcyjnych. Zwalczać go należy w przypadku zaobserwowania występujących chrząszczy lub gdy w ubiegłym roku doszło do uszkodzenia kwiatów. 


W niektórych sadach konieczna jest coroczna kontrola  kwieciaka jabłkowca. Chrząszcze pojawiają się na drzewach w okresie nabrzmiewania i pękania
pąków jabłoni.  Z jaj złożonych przez samice w pąkach wylegają się larwy, które żerują w pąkach niszcząc je.  Kwieciak może być groźny w latach o słabym kwitnieniu. W przypadku obfitego kwitnienia – szkodnik jedynie przerzedza pąki.

Chrząszcze wychodzą z miejsc zimowania wiosną, gdy temperatura wzrasta do około 8-12 st. C oraz podczas słonecznej pogody. Wtedy również wskazane jest wykonanie lustracji. Do tego celu wykorzystuje się płachę entomologiczną. Chrząszcze  strząsnąć należy z 35 losowo wybranych drzew, po 1 gałęzi z drzewa na płachtę. Warto przeglądać także pąki na krótkopędach pod kątem uszkodzeń.

Kwieciaka jabłkowca należy zwalczać gdy w ubiegłym sezonie zaobserwowano uszkodzenia kwiatów spowodowane żerowaniem tego szkodnika lub gdy wiosną 2021 pojawią się  chrząszcze na drzewach, powyżej progu szkodliwości. Zabieg zwalczający jest wykonywany w okresie nabrzmiewania lub pękania pąków, przy użyciu dozwolonych  preparatów z grupy pyretroidów. Opryskiwanie należy wykonać w ciepły i słoneczny dzień (w temperaturze przynajmniej 12 st. C).

Środki do produkcji - sprawdź oferty kupna/sprzedaży na gieldarolna.pl!