Kiedy warto zastosować wapno w sadzie?

Autor: www.sadyogrody.pl 19 listopada 2020 11:21

Kiedy warto zastosować wapno w sadzie? Najlepszym terminem wapnowania jest jesień/ fot. farmer

Najlepszym terminem wapnowania jest jesień, przed zamarznięciem gleby. W tym czasie duża ilość wody z opadów przemieści wapń w głąb podłoża. Odpowiedni odczyn gleby jest niezwykle ważny dla roślin, gdyż warunkuje dobrą dostępność makro- i mikroelementów.

Odpowiednie pH gleby wpływa na wzrost roślin oraz wielkość i jakość plonu. Nawet obfite stosowanie nawozów doglebowych nie zapewni efektu, gdy odczyn podłoża będzie nieodpowiedni (składniki zostaną uwstecznione i nie będą dostępne dla roślin).

Optymalne pH dla drzew owocowych zawiera się w zakresie 5,9 – 6,4. Odczyn na poziomie poniżej 5,5 i powyżej 6,5 – 7 skutkuje wyraźnymi problemami z wielkością plonu. Na glebach zbyt kwaśnych utrudnione jest pobieranie podstawowych składników pokarmowych (potas, fosfor, magnez, wapń) oraz boru. W takim środowisku dobrze rozpuszczają się niektóre mikroskładniki (np. mangan) co skutkuje fitotoksycznością. pH zbyt wysokie skutkuje ograniczeniem dostępności mikroskładników (żelazo, mangan, cynk, molibden). 

Aby poznać pH gleby w sadzie można oddać jej próbki do analizy. Czytaj więcej: Jesień – dobry czas na wykonanie analiz gleby

Jakie wapno najlepiej zastosować?

Nawozy wapniowe występują w kilku formach. W sprzedaży znajdują się nawozy wapniowe tlenkowe, węglanowe oraz kredowe. Wapno węglanowe jest odpowiednie na gleby lekkie, które charakteryzuje niska buforowość. Oznacza to, że na takim podłożu określona ilość wapnia silniej podnosi pH niż na glebach ciężkich (o wysokiej buforowości), jednak po kilku latach od wapnowania odczyn spada szybciej. Wapno węglanowe rozpuszcza się wolniej (dłużej) i działa łagodniej, dzięki czemu jest odpowiednim rozwiązaniem na takie podłoża, choć bez wymieszania z glebą jego działanie jest relatywnie słabe. Dlatego zwykłe wapno węglanowe poleca się stosować raczej przed posadzeniem sadu na glebach lekkich i średnich, kiedy nawóz możemy wymieszać z podłożem. W rosnącym sadzie lepszym rozwiązaniem będzie łatwo rozpuszczalne wapno kredowe.

Na gleby ciężkie – zarówno przed posadzeniem jak i w rosnącym sadzie – odpowiednie będzie łatwo rozpuszczalne i silnie działające wapno tlenkowe.

Nawozy wapniowe i wapniowo – magnezowe

Te drugie zawierają również znaczne ilości (8 – 20%) Mg. Magnez ten czasem jest traktowany jako „gratisowy dodatek”. Nie powinniśmy jednak stosować wapna magnezowego jeśli analiza wskazuje na wysoką zawartość Mg w glebie – co jest częstym zjawiskiem. Wówczas dodatkowy magnez spowoduje znaczny nadmiar i zachwianie równowagi K:Mg oraz spadek plonu. Nawozy wapniowo – magnezowe występują w formie tlenkowej oraz „zwykłej” węglanowej (dolomit). Nawozy kredowe zawierają nieznaczne ilości magnezu.

Dawki wapna zależą od odczynu (pH) oraz rodzaju gleby. W rosnącym sadzie nie powinniśmy przekraczać maksymalnych jednorazowych dawek. Jeśli podłoże w sadzie ma niskie pH, konieczne będzie rozłożenie wapnowania na 2 – 3 lata (niższymi dawkami). W przeciwnym wypadku przewapnujemy wierzchnią warstwę gleby.

Zwrócić należy uwagę również na magnez i jego dawki. Jeśli zawartość Mg w glebie jest optymalna, nie powinniśmy dostarczyć zbyt dużych jego ilości. Możemy wówczas w pierwszym roku zastosować wapno magnezowe, a w pozostałych – zwykłe (bez magnezu).

W przypadku gdy nie zdążymy wapnowania wykonać jesienią, dobrym terminem będzie również wczesna wiosna, kiedy tylko będziemy mogli wjechać na pole. Jednak wapnowanie niekorzystnie jest wykonywać równocześnie z innym nawożeniem, szczególnie fosforowym. Zalecana przerwa to minimum 2 tygodnie, choć korzystniejszy byłby dłuższy okres – np. wapnowanie jesienią i nawożenie fosforowe wiosną. 

Szeroki wybór nawozów wapniowych znajdziesz w naszym nowym serwisie Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI