Kiedy rozpocząć ochronę przeciwko parchowi jabłoni?

Autor: www.sadyogrody.pl 01 kwietnia 2021 08:55

Kiedy rozpocząć ochronę przeciwko parchowi jabłoni? pąki na jabłoni, 31.03.2021

W rozpoczęciu ochrony przed parchem jabłoni najważniejsze jest wychwycenie pierwszego wysiewu dojrzałych zarodników workowych. To uzależnione jest od przebiegu warunków atmosferycznych wczesną wiosną.

31 marca mieliśmy do czynienia z najcieplejszym dniem od początku roku. Temperatura w niektórych regionach przekroczyła 20 st.C. 

Zarodniki parcha nie są jeszcze gotowe, choć bacznie trzeba lustrować sady - ostrzegają doradcy.

W ubiegłym roku pierwsze wysiewy obserwowano po 10 kwietnia. Mroźna zima 2021 spowodowała, że wysiewy dojrzałych zarodników workowych mogą się opóźnić. Temu zjawisku będzie sprzyjać pogorszenie pogody w okolicach świąt Wielkanocy.

W warunkach klimatycznych Polski pierwsze wysiewy mają miejsce na początku lub w połowie kwietnia (faza mysiego ucha lub zielonego pąka jabłoni).

Okres infekcji pierwotnych spowodowany wysiewem zarodników workowych trwa średnio 8 tygodni, przy największym nasileniu w okresie zielonego i różowego pąka oraz kwitnienia jabłoni.

W Polsce przyjmuje się, że wysiew zarodników workowych jest możliwy, gdy dojrzeje około 30–50% otoczni. Jest to jednocześnie moment rozpoczęcia intensywnej ochrony chemicznej. 

Środki ochrony roślin - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI