Jesień to najlepsza pora na badanie i odkwaszanie glebAgrobiznes w TVP - 30 października 2019 09:52


Dostosowanie technologi uprawy do zmieniającego się klimatu to konieczność – mówią eksperci. Jedną z podstawowych inwestycji jest nawadnianie, jednak zacząć trzeba od czegoś innego. Przede wszystkim od badania i odkwaszania gleby – podaje Agrobiznes w TVP.

Jesień w pełni a to najlepsza pora na badanie i odkwaszanie gleby – przypominają eksperci.

Jak mówi Piotr Zieliński z Osiemborowa w woj. Mazowieckim, wapnowanie powinniśmy rozpocząć mniej więcej teraz w tym okresie – koniec października, listopad. - Proces odkwaszania czy reakcji nawozów wapniowych trwa kilka miesięcy. Jesteśmy w momencie, że na początek przyszłego okresu wegetacyjnego te nawozy będą już działać – tłumaczy.

Dzięki temu poprawi się zasobność ziemi w wodę, powietrze i składniki pokarmowe. Ale uwaga, gdy gleby są zbyt kwaśne proces wapnowania trzeba rozłożyć w czasie. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy. Tym bardziej, że od tego roku są dopłaty do regeneracji gleb finansowane z Funduszu Ochrony Środowiska.

W zależności od wielkości gospodarstwa do każdej tony czystego składnika odkwaszającego przysługuje dofinansowanie od 100 do 300 złotych. Dofinansowanie przysługuje do gleb, które mają odpowiednio niskie pH. Ma ono zachęcić rolników do dbania o grunty, co przełoży się na wyższe plony.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.