×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jedna z najsmaczniejszych odmian jabłek. Ma bardzo aromatyczne owoce

Autor: www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2023 12:41

Jedna z najsmaczniejszych odmian jabłek. Ma bardzo aromatyczne owoce Jabłka Szampion Reno 2- czym się wyróżniają?/ fot. sadyogrody

W polskich sadach na przestrzeni ostatnich lat następowała redukcja nasadzeń tradycyjnego Szampiona na rzecz czerwonych mutacji tej odmiany, czyli Szampion Reno 2 i Szampion Arno. Co wiemy o tych odmianach i czym się charakteryzują?

Odmiana Szampion ma bardzo wielu zwolenników. Daje bardzo smaczne i aromatyczne owoce. Ponadto wyselekcjonowano intensywnie wybarwiające się mutanty  tej odmiany Szampion Arno czy Szampion Reno, Szampion Reno2.

Szampion - co wiemy o tej odmianie? Skąd pochodzi Szampion?

Odmiana Szampion wywodzi się z Czech, została wyselekcjonowana z Golden Delicious i Koksa Pomarańczowa. Charakteryzuje się średnio silnym wzrostem drzew, tworzy korony średnio zagęszczone. Wczesnie wchodzi w okres owocowania, plonuje corocznie i dość obficie. Jako wady tej odmiany wskazuje się sporą podatność na choroby kory i drewna, a także gorzką plamistość podskórną. Odmiana jest średnio/ do mało podatna na parcha oraz mało podatna na mączniaka jabłoni. Zbiory przypadają na druga połowę września lub październik w zależności od przebiegu pogody w danym sezonie.

Na rynku dostępne są mutacje odmiany Szampion, m.in Szampion Reno.  Również ze szkółki w Żdżarach pochodzi Reno2 – mutacja Szampiona o owocach niemal w pełni pokrytych czerwonym rozmytym marmurkowym rumieńcem. Odmiana ta jest wciąż bardzo atrakcyjna dla polskich sadowników ze względu na niezawodność w plonowaniu oraz smaczne owoce, które dobrze się sprzedają zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. 

Mutacja Szampion Arno ma owoce średnie do dużych, kulistostożkowe z delikatnym żebrowaniem. Skórka pokryta jest lekko woskowym nalotem, czerwonym rozmytym marmurkowym rumieńcem. Miąższ jest soczysty z dobrą proporcją cukrów do kwasów co sprawia, że jest bardzo smaczny - podają hodowcy. Zbiór owoców przypada na drugą połowę września, kilka dni przed odmianą podstawową.

Jabłka odmiany Szampion - jak wyglądają i co z nich zrobić?

Tradycyjny Szampion ma duże do średniej wielkości owoce, kulistostożkowe. Skórka pokryta jest ciemnoczerwonym, nieco rozmytym paskowanym rumieńcem. Owoce cechuje soczysty miąższ, o smaku słodko - delikatnie kwaskowym. Jabłko jest bardzo smaczne, spożywane bardzo chętnie w stanie świeżym, jak i z przeznaczeniem na przetwory.

Jabłka Szampion idealnie sprawdzą się do wypieku ciast i przetworów. Oprócz Szarej Renety czy Antonówki, warto postawić własnie na tę odmianę w przypadku szarlotki lub jabłecznika, gdy wolimy słodszy smak. Dzięki temu ograniczamy konieczność dodawania cukru do wypieków. Ciasto wyróżnia doskonały aromat i smak. Zaleca się także dodanie cynamonu.

Szampion idealnie nadaje się do wyrobu:

  • ciast, deserów i innych wypieków
  • soków i przecierów, musów
  • dżemów i innych przetworów z owoców
  • jako dodatek do sałatek i surówek
Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI