W gospodarstwach sadowniczych popularnością cieszy się odmiana Gala i jej sporty. W opiniach sadowników jedną z bardziej atrakcyjnych odmian wydaje się być Gala Schniga Schnico Red, której owoce w całości pokrywa intensywnie ciemno czerwony rumieniec, ciemniejszy w porównaniu z odmianą Gala Schniga SchniCo(s).

W sezonie 2019/20 bardzo dobrze sprzedawały się drzewka odmian Gala Schniga SchniCo red(s) / fot. sadyogrody
W sezonie 2019/20 bardzo dobrze sprzedawały się drzewka odmian Gala Schniga SchniCo red(s) / fot. sadyogrody

Nowością w ofertach polskich szkółek jest Gala Dark Baron. Owoce tej odmiany w porównaniu do innych Gali, wyróżniają się intensywnym rumieńcem i dużo wcześniejszym wybarwianiem się owoców. W okresie zbiorów 100 proc. czerwono-fioletowy rumieniec (bez pasków), pokrywa całą powierzchnię skórki. Równomierne wybarwianie się i dojrzewanie owoców, umożliwia przeprowadzenie zbioru jednofazowego. Gala Brookfield Baigent jest także obiecującym, stabilnym mutantem Gali o ciemnoczerwonym wybarwieniu.

Polska grupa hodowlana AJ!Apple oferuje mutację odmiany Zuzi Gala- Zuzi Gala Select. Jabłka tej odmiany w odróżnieniu od odmiany wyjściowej, pokrywa bardziej intensywny, ciemno czerwony rozmyty rumieniec (w przypadku Zuzi Gala rumieniec jest bardziej karminowy z delikatnym paskowaniem). 

Znaczna część sadowników stawia na odmiany z grupy Jonagoldów. Kilka lat temu produkcja szkółkarska została zdominowała przez odmianę Red Jonaprince i nową mutację Wilton Star Red Jonaprince Select. Obecnie mówi się, że na rynku znajduje się już wystarczająca ilość jabłek tej odmiany.

W ubiegłym sezonie dużą popularnością cieszyła się odmiana King Roat Red Delicious. Jabłka tej odmiany bardzo dobrze się sprzedają na rynkach zagranicznych. W ocenie polskich szkółkarzy, odmiana King Roat należy obecnie do grupy odmian najbardziej obiecujących. Charakteryzuje się intensywnie błyszczącym ciemnoczerwonym rumieńcem, który pokrywa całą powierzchnię owocu. W tym sezonie sporo zapytań jest o odmianę Red Chief.

Nowością ostatnich sezonów jest także Muna. Odmiana zdobyła popularność ze względu na wydajność i stabilność w plonowaniu, dobre wybarwianie się owoców i długi okres przechowywania.

Nowa odmiana Goldena Parsi da Rosa/ fot.sadyogrody
Nowa odmiana Goldena Parsi da Rosa/ fot.sadyogrody

Z grupy Goldena dostępna jest nowa odmiana - Golden Parsi Da Rosa. Odmiana ta daje jabłka z żółtawym kolorem skórki i wykazuje tendencję do uzyskiwania łososiowego rumieńca w sprzyjających warunkach pogodowych (bez ordzawień), dzięki czemu jest poszukiwana na niektórych rynkach europejskich lub pozaeuropejskich. Jabłka tej odmiany są mniej dostępne w handlu, dlatego też powinny osiągać wyższą cenę od tradycyjnego Goldena.

Jesienią ub. roku bardzo dobrze sprzedawały się wczesne odmiany jabłoni, a także Red Boskoop, Lobo. Sadownicy chętnie sadzili również czerwone sporty Idareda (Najdared).