×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jakie zabiegi wykonać jesienią po zbiorach jabłek?

Autor: www.sadyogrody.pl 06 listopada 2020 11:24

Jakie zabiegi wykonać jesienią po zbiorach jabłek? Oprysk mocznikiem warto wykonać nie tylko w sadach w których notowano problemy z parchem/ fot. shutterstock

Jesienne opryski roztworem mocznika w znaczący sposób wpływają na ograniczenie ilości wysiewanych zarodników parcha w przyszłym sezonie. Zaleca się je wykonać w każdym sadzie. Jakie inne zabiegi warto wykonać po zakończonych zbiorach jabłek?

Niewykonanie oprysku roztworem mocznika przed opadnięciem liści skutkuje koniecznością wykonywania bardziej intensywnej ochrony w kolejnym sezonie.

Zabiegi mocznikiem po zbiorach jabłek

Podstawowym zabiegiem jest opryskanie opadających liści mocznikiem. W tym celu stosuje się 5% roztwór w dużej ilości cieczy roboczej, czyli użycie 50 kg moczniku/ ha w 1000 l wody. Oprysk należy wykonać w czasie początku masowego opadania liści. Termin zabiegu powinien być dopasowany do terminu opadania liści na poszczególnych odmianach. Opryskanie wszystkich sadów w jednym terminie spowoduje słabszą skuteczność w kwaterach, gdzie liście już opadły, oraz brak skuteczności tam, gdzie liście pozostały jeszcze zielone.

Oprysk mocznikiem warto wykonać nie tylko w sadach w których notowano problemy z parchem. Plamy zawsze występują w sadzie pod koniec sezonu. Należy mieć na uwadze, że każda plama tworzy miliony zarodników, które wysieją się w kolejnym sezonie – dlatego mocznikiem powinien zostać opryskany każdy sad.

W sadach w których zabieg zostaje wykonany, gdy proces opadania liści jest bardziej zaawansowany, dodatkowo należy zastosować belkę herbicydową i opryskać liście znajdujące się na ziemi. Poprawi to efektywność zbyt późnego oprysku, ale nie będzie tak skuteczne jak opryskanie liści na drzewach w optymalnym terminie, gdyż belka herbicydowa pokryje tylko liście leżące na wierzchu.

Choroby kory i drewna

Pierwszym terminem walki z chorobami kory i drewna jest okres po zbiorach owoców. Wówczas na drzewach pozostają świeże blizny po zerwanych jabłkach. Występują również otarcia i nadłamania pędów, będące skutkiem przejazdów ciągnikami czy pracy zbieraczy. Opadające liście również powodują tzw. ślady na pędach, mogące stanowić źródło infekcji.

W ochronie przed rakiem drzew owocowych można zastosować nawozy miedziowe oparte na tlenochlorku miedzi. Ważne jest także usuwanie  zrakowaceń i porażonych drzew, które stanowią źródło choroby w sadzie. Infekcje mogą następować przez ślady po opadłych liściach, stąd też w kwaterach o wyższej presji (dużo zrakowaceń) oraz odmian bardziej wrażliwych (Gala) należy zadbać o zabezpieczenie drzew.

Ofertę nawozów mineralnych znajdziesz w naszym nowym serwisie Giełda Rolna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI