Jakie uwagi agrotechniczne do Planu Strategicznego?

$data.author.description Autor: farmer.pl 26 marca 2021 13:55

Jakie uwagi agrotechniczne do Planu Strategicznego? Jakie uwagi agrotechniczne do Planu Strategicznego? fot. shutterstock

- Wszystkie uwagi są aktualnie poddawane analizie pod kątem możliwości ich uwzględnienia w dalszych pracach nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Równolegle prowadzone są prace nad planem finansowym (budżet Planu). Ich efekty, ostatecznie, zostaną przedstawione w drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział portalowi farmer.pl Dariusz Mamiński, główny specjalista Wydziału Obsługi Medialnej w resorcie rolnictwa.

Jak dodał, następnie rozpocznie się II etap konsultacji społecznych, o czym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformuje opinię publiczną, m.in. w komunikatach umieszczonych na stronie internetowej i w social mediach MRiRW.

 

Przypominamy, że w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych pierwszego projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, które odbywały się w okresie od 18 grudnia 2020 roku do dnia 15 lutego 2021 roku, łącznie wpłynęło ponad 3,5 tys. komentarzy/uwag/postulatów.

- Najliczniejszą grupą, która wzięła udział w konsultacjach były osoby fizyczne (stanowili oni 30% zgłaszających), organizacje i związki zawodowe reprezentujące rolników, organizacje pozarządowe reprezentujące społeczności lokalne, w tym LGD, podmioty doradztwa rolniczego, jednostki naukowo-badawcze oraz rolnicze uczelnie wyższe, samorządy lokalne i regionalne. W głównej mierze zgłaszane postulaty dotyczyły instrumentów wsparcia dla gospodarstw rolnych, w tym m.in. wprowadzenia definicji aktywnego rolnika, kwestii związanych z warunkami kwalifikowalności do wsparcia w poszczególnych interwencjach, a także szereg uwag koncentrowało się na braku instrumentów wsparcia z zakresu inwestycji w infrastrukturę techniczną obszarów wiejskich, wsparcia tworzenia działalności gospodarczej różnicującej dochody gospodarstw oraz poziomu procentowego alokacji przeznaczonej na realizację podejścia LEADER /RLKS – wyjaśnił Mamiński.

Dopytaliśmy o najczęściej pojawiające się uwagi odnośnie tematyki związanej z agrotechniką m.in. o pasach uprawnych wolnych od środków ochrony roślin i nawozów czy zielonych ścierniskach, które budziły spore kontrowersje i pytania rolników.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI