×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jakie odmiany jabłoni wybrać do sadu ekologicznego?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 04 lutego 2021 16:21

Jakie odmiany jabłoni wybrać do sadu ekologicznego? Jabłka odmiany Chopin/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Odpowiedni dobór odmiany decyduje o powodzeniu w produkcji ekologicznej. Jakie odmiany jabłoni warto wybrać do sadu ekologicznego?

Podczas szkolenia online Instytutu Ogrodnictwa pt.  "Ekologiczna produkcja owoców", dr Dorota Kruczyńska z Zakładu Odmianoznawstwa, Szkółkarstwa i Zasobów Genowych, prezentowała odmiany jabłoni, które z sukcesem wykorzystuje się w tego typu uprawach.

Dwa rodzaje sadów ekologicznych w Polsce

Sady ekstensywne, w których głównie uprawia się odmiany z przeszłości tzw. odmiany tradycyjne. Wiele z nich rodzi owoce bardzo aromatyczne, o specyficznym smaku, które w dalszym ciągu chętnie są widziane na rynku, i znajdują nabywców. Owoce tych odmian jednak są produktem niszowym, który interesuje tylko określonego konsumenta. Charakteryzują się małą trwałością pozbiorczą. Okres ich przechowywania jest stosunkowo krótki, zwykle od października do maksymalnie lutego -marca, w zależności od sposobu przygotowania  do warunków przechowywania oraz właściwości odmiany.

Drugą grupę stanowią sady intensywne, w których przede wszystkim sadzi się odmiany nowe, przy dużych ograniczeniach ze stosowaniem środków ochrony roślin. Warto zainteresować się odmianami mniej podatnymi, czy wręcz odpornymi na najważniejsze choroby, w tym parcha jabłoni.

Odmiany jabłoni do intensywnego sadu ekologicznego

W produkcji ekologicznej dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany całkowicie odporne, wyhodowane nie tylko w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, ale również w innych jednostkach badawczych, w tym również zagranicznych. Poniżej prezentujemy podział na kila grup w zależności od stopnia podatności danej odmiany na parcha jabłoni, zarazę ogniową i gorzką zgniliznę jabłek. 

Mniej podatne na parcha: Pinova, Piros, Ligolina, Szampion

Parchoodporne polskiej selekcji: Chopin, Free Redstar, Gold Milenium, Melfree

Parchodporne zagraniczne: Ecolette, Enterprise, Rewena, Topaz, Topaz Red, Scarlet O’Hara, WinneCrisp

Nowa tendencją w sadach ekologicznych intensywnych jest wprowadzanie do uprawy odmian, które mogą zastąpić odmiany podstawowe, znane z produkcji integrowanej typu Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Fuji i inne.

Parchoodporne podobne do uznanych odmian: Gaia, Orion, Renoir, Sirius, Smeralda

Gaia może być 'zamiennikiem' odmiany Gala uprawianej w sadach integrowanych. Zbliżonym wyglądem owoców do Golden Deliciousa cechują się odmiany Orion i Sirius. Smeralda ma zielone owoce, przypominające owoce Granny Simith, odmiany zajmującej w uprawie jabłoni na świecie bardzo ważną pozycję. Odmiana Renoir z kolei przypomina owoce odmiany typu Boskoop.

Odmiany jabłoni polecane do produkcji ekologicznej mają różny stopień podatności na zarazę ogniową. 

Mało podatne: Free Redstar *, Liberty *

Podatne: Celeste, Freedom *, Gold Milenium *, Melfree *, Pinova, Sawa *

Bardzo podatne: Ligolina, Piros, Szampion, Topaz

* odmiana parchoodporna

Podatność odmian na gorzką zgniliznę jabłek

Mało podatne: Enterprise *, Gloster, Idared, Ligolina, Rubinola *

Średnio podatne: Elise, Rajka *

Podatne: Freedom *, Szampion

Bardzo podatne: Goldstar *, Pinova, Topaz *

* odmiana parchoodporna

W uprawie ekologicznej ważne miejsce zajmują także zapylacze. Warto postawić na Golden Hornet, Prof. Sprenger. Podobnie jak w przypadku integrowanej produkcji, również w sadach ekologicznych udział zapylacza powinien stanowić około 8 proc. wszystkich drzew znajdujących się na kwaterze. 

 

Materiał szkółkarski - sprawdź ofertę na www.gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI