Jakie nowości na rynku ciągników sadowniczych?

Autor: Dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie 28 lutego 2022 16:08

Jakie nowości na rynku ciągników sadowniczych? Rynek ciągników sadowniczych regularnie zasilany jest nowymi lub zmodernizowanymi modelami.

Producenci ciągników i maszyn rolniczych napędzanych silnikiem spalinowym zostali zobowiązani do stosowania jednostek napędowych spełniających wymagania Stage V.  Dotyczy to również traktorów stosowanych w branży sadowniczej.

Stan ten spowodował, ze na rynku pojawiły się zmodernizowane ciągniki lub całkiem nowe modele. Co nowego wśród ciągników sadowniczych w ostatnim czasie pojawiło się  na rynku piszemy poniżej.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Nowa generacja ciągników New Holland T4 F/N/V

Podczas ostatnich targów EIMA koncern New Holland zaprezentował nową generację ciągników T4 F/N/V, która została poszerzona o dodatkowy model wyposażony w silnik o  mocy 118 kW. Traktory te są propozycją dla firm usługowych oraz właścicieli małych i średnich sadów oraz winnic. Jednostką napędową są silniki F5C z układem neutralizacji spalin, które spełniają wymagania normy Stage V. Model o mocy 80 KM z nisko położoną maską wyposażono w 8-zaworowy silnik o pojemności skokowej 3,4 litra. W pozostałych modelach pracują 16-zaworowy silniki o pojemności 3,6 litra.

CLAAS, McCormick, Landini. Co nowego na rynku ciągników?

Na rynku pojawiła się nowa generacja ciągników New Holland serii T4 F/N/V.

Ciągniki w nowe pompy hydrauliczne o wydatku 100 l/min. oraz nawet w 5 par zaworów hydrauliki zewnętrznej z funkcją Power Beyond i Free Flow, dzięki czemu wydajność układu jest wystarczająca do jednoczesnej obsługi wielu narzędzi. Nowy układ HPL z czujnikiem obciążenia zmniejsza zużycie paliwa i ogranicza przegrzewanie się oleju.

Traktory są dostępne w wersji ROPS oraz z kabiną, która została całkowicie przeprojektowana od podstaw. Wprowadzono w niej standardowo płaską podłogę i zastosowano elementy z kabin ciągników New Holland o wyższej mocy w tym nowy wielofunkcyjny wyświetlacz VIS.

Nowości w New Holland serii T3F 

Kolejną propozycją New Holland są nowe ciągniki z serii T3F oraz modele T3LP wyposażone są w wydajniejszy silnik, zapewniający maksymalną moc od 55 KM do 75 KM. Model T3LP odpowiada specyficznym potrzebom niskoprofilowego ciągnika o większym prześwicie, który może wygodnie pracować pod koronami drzew owocowych. Traktor jest propozycją dla gospodarstw o wielu różnych profilach. Ma on zastosowanie w pracach przy obejściu, w sadach i do lekkich zastosowań rolniczych. Dzięki kompaktowym rozmiarom ciągnik sprawdzi się również w szklarniach i w sadach o szerokich rzędach. Promień skrętu w wersji z napędem na 2 koła wynosi 3,5 m zaś w przypadku wersji z napędem 4x4 wynosi 3,6 m. 

Nowe ciągniki New Holland serii T3 zarówno wersji F jak i LP wyposażone są w mocniejsze silniki zapewniające maksymalną moc od 55 KM do 75 KM.

Nowe serie małych traktorów Kuboty

W ubiegłym roku firma Kubota wprowadziła na rynek dwie nowe serie ciągników kompaktowych, bazując na sukcesie osiągniętym w poprzednich seriach L1 i L2. Obie zaktualizowane gamy modeli są teraz wyposażone w silniki Kubota Stage V. Z wyjątkiem podstawowego modelu L1382 w którym zamontowano trzycylindrowy, 38-konny silnik Kubota Stage V  pozostałe ciągniki L1 są wyposażone w czterocylindrowe silniki japońskiego producenta również w wersji Stage V  o mocy 45, 51 i 55 KM. Potencjalny nabywca tych traktorów ma do wyboru sterowaną elektronicznie trzyzakresową przekładnię hydrostatyczną HST lub zsynchronizowaną manualną skrzynię biegów z ośmioma biegami do jazdy przodem i wstecz. Udźwig podnośnika wynosi 1750 kg.

Propozycją Kuboty w sezonie są kompaktowe ciągniki z serii L1 i L2 drugiej generacji z silnikami spełniającymi normę emisji spalin Stage V.

Seria L2 obejmuje cztery modele o mocy od 45 do 61 KM dostępne w wersji z kabiną lub pałąkiem ROPS. Producent oferuje ciągniki z przekładnię hydrostatyczną HST lub zsynchronizowaną manualną skrzynię biegów 16x16. Udźwig podnośnika podobnie jak w serii L1 wynosi 1750 kg.

Druga część przeglądu nowości na rynku ciągników sadowniczych wkrótce na www.sadyogrody.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI