Jakie nowe rozwiązania dla zrównoważonego rolnictwa?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 24 stycznia 2023 09:50

Jakie nowe rozwiązania dla zrównoważonego rolnictwa? Jaka oferta Bayer dla rolnictwa zrównoważonego w sezonie 2023?

Stawiając na rozwój rolnictwa zrównoważonego, Bayer prezentuje nowości w ofercie środków ochrony roślin, odmian cebuli Seminis oraz platformy cyfrowej FieldView. W nasiona kukurydzy rolnicy mogą od 2023 roku zaopatrywać się w e-sklepie. Rusza również nowa odsłona Akcji „Grunt to Zrównoważenie” pod hasłem Oszczędności!.

Oferta Bayer dla rolnictwa zrównoważonego w sezonie 2023

„2023 rok to dla polskiego rolnictwa szereg wyzwań związanych z postępującymi zmianami w przepisach europejskich, nową WPR, wzrostem cen środków produkcji czy inflacją. Dziś – nawet bardziej niż w przeszłości – rolnicy muszą produkować więcej zużywając mniej. W Bayer wierzymy, że transformacja w stronę rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią na te wyzwania i w tym kierunku wspieramy rolników. Dostarczamy nowe odmiany roślin, nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin, wspierane przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady finansowe, zapewniając zysk ekonomiczny gospodarstwa” – mówi Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Nowy insektycyd od Bayer

Już na wiosnę 2023 firma Bayer wprowadza nowy insektycyd do ochrony rzepaku przed szkodnikami.

Sivanto Energy zawiera dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania:
• flupyradifuron (grupa IRAC 4D) - innowacyjną substancję aktywną, która po raz pierwszy została zastosowana do nalistnej ochrony upraw polowych, oraz
• deltametrynę (grupa IRAC 3A).
Rejestracja dotyczy rzepaku ozimego i jarego, a zwalczane szkodniki to chowacz czterozębny i brukwiaczek, słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.

Ochrona fungicydowa zbóż

Na najbliższy sezon wiosenny firma Bayer przygotowała dwa nowe fungicydy.

DELARO FORTE to następca Delaro 325 SC. Nowy produkt otrzymał dodatkową substancję aktywną, spiroksaminę, zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego.
Nowy trzyskładnikowy preparat o wzajemnie uzupełniających się substancjach protiokonazol 93,3 g/l, trifloksystrobina 80 g/l i spiroksamina 107 g/l wykazuje silny efekt synergii działania, co zapewnia odpowiednie rezultaty bez konieczności wykonywania mieszanin z innymi preparatami.

W ekonomicznym programie ochrony firmy Bayer poleca się go do pierwszego zabiegu T1, w którym skutecznie zabezpieczy przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami.

CAYUNIS zapewni skuteczną ochronę liści w drugim zabiegu. Jest to preparat o szerokim zakresie stosowania zawierający również trzy składniki: biksafen 75 g/l, trifloksystrobinę 100 g/l i spiroksaminę 150 g/l.

Ochrona przed chwastami

MATENO DUO to nowy herbicyd oparty na 2 substancjach czynnych: znanym diflufenikanie oraz nowej substancji w ochronie zbóż: aklonifenie.
Mechanizm działania aklonifenu polega na blokowaniu syntezy plastochinonu, w związku z czym zakłócany jest proces fotosyntezy w roślinie. To jedyna na rynku substancja o tym mechanizmie działania, dlatego też z jej udziałem można zwalczać chwasty, które uodporniły się – p.. na inhibitory ALS czy inhibitory ACCazy. 

Nowe odmiany cebuli Seminis

Marka Seminis prezentuje trzy nowe odmiany cebuli w różnych typach oraz o szerokiej możliwości zastosowania do potrzeb uprawowych i sprzedażowych:
1. Saddleback – mieszaniec w typie amerykańskim, który łączy wczesność, pozwalającą na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu, oraz bardzo dobrej jakości łuskę handlową jak na taki typ cebuli, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie tej odmiany do marca.
2. Lovito (SVDN1416) to krzyżówka rijnsburgera oraz typu amerykańskiego: bardzo wczesna odmiana z przeznaczeniem na obieranie lub sprzedaż na świeży rynek, którą jednocześnie można przechowywać do końca lutego.
3. Tucannon to nowość w typie hiszpańskim, która charakteryzuje się wysokim plonem i dużymi zgrubieniami, co jest bardzo istotne w produkcji cebuli na obieranie. Jej wczesność pozwala na szybszy zbiór, a wysoka zdrowotność szczypioru jest bardzo poszukiwana przez producentów.

E-sklep dla kukurydzy 

Celem Bayer jest ułatwienie dostępu rolnikom do portfolio produktów. W gorącym sezonie sprzedaży nasion kukurydzy uruchomiliśmy sklep internetowy, w którym rolnicy mogą bezpośrednio w firmie Bayer zaopatrzyć się w nasiona kukurydzy DEKALB.
To pierwsza taka platforma firmy Bayer w Europie. Kolejnym krokiem rozwoju platformy będzie możliwość zakupu nasion rzepaku DEKALB.
Program Lojalnościowy Kometa jest kolejnym elementem szerokiego wachlarza rozwiązań cyfrowych, które Bayer oferuje współpracującym gospodarstwom. Korzystanie z Programu będzie jeszcze wygodniejsze w 2023 roku dzięki aplikacji mobilnej, którą wkrótce uruchomi firma.

Platforma FieldView

Firma kontynuuje rozwój platformy cyfrowej FieldView w Polsce, która pozwala rolnikom na optymalizację kosztów i maksymalizację plonów w duchu rolnictwa zrównoważonego, dzięki takimi funkcjom, jak np. zmienna norma wysiewu, zmienne nawożenie, automatyczna rejestracja danych, mapy zdrowotności czy analiza danych. Już drugi sezon oferujemy zestaw FieldView Yield Kit do mapowania plonu, który można zamontować praktycznie na dowolnym kombajnie, bez względu na rok jego produkcji, markę oraz model. 

Grunt to Zrównoważenie

Akcja „Grunt to Zrównoważenie” rusza w 2023 pod hasłem"Oszczędności". Wzrost cen środków produkcji wymusza na rolnikach wzmożoną walkę o rentowość, dlatego w naszej kampanii będziemy mówić praktycznie o:
• błędach w uprawie poszczególnych roślin, które prowadzą do strat finansowych i o tym, jak ich uniknąć
• oraz o innowacjach technologicznych, które pozwolą zwiększyć rentowność produkcji.

Miejscem, w którym firma będzie kontynuować działalność edukacyjną, jest gospodarstwo w Kaszewach, należące do programu Bayer Forward Farming. - Planujemy docierać do osób nie związanych z rolnictwem, tak aby na „żywym przykładzie” zobaczyli, jak w praktyce wygląda rolnictwo zrównoważone.
W tym roku zamierzamy również mówić więcej o zwalczaniu chwastów odpornych w kukurydzy i buraku cukrowym, na bazie naszych doświadczeń polowych - informuje Bayer.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI