Jakie innowacje w rozsiewaczach do nawozu?

$data.author.description Autor: farmer.pl 12 kwietnia 2021 14:15

Jakie innowacje w rozsiewaczach do nawozu? Konstrukcja rozsiewacza MXL pozwoliła na zrezygnowanie z mieszadła, dzięki czemu ograniczone zostało uszkadzanie granul nawozu/ fot. farmer

Rolnictwo 4.0, automatyzacja i cyfryzacja – rewolucja technologiczna nieustannie postępuje, a najlepszym tego przykładem są naszpikowane elektroniką rozsiewacze do nawozu. W jakie rozwiązania warto dziś zainwestować, kupując nową maszynę?

Oto kilka przykładów nowoczesnych rozwiązań, które znacząco usprawnią nawożenie i zwiększą jego efektywność.

Amazone WindControl

Specjalnie dla rozsiewaczy serii ZA-TS Amazone oferuje rozwiązanie technologiczne pozwalające na zminimalizowanie negatywnego wpływu wiatru w czasie rozsiewania nawozów. Jest to pierwszy tego typu system na świecie. Dzięki niemu użytkownik może poszerzyć „okno pogodowe” i przeprowadzić efektywnie pracę podczas bardziej wietrznej pogody. Rolnik dostaje informacje nie tylko o ważnych parametrach roboczych rozsiewacza, lecz również o kierunku oraz sile wiatru, a także o jego porywach. Ponadto WindControl przekazuje operatorowi automatyczne ostrzeżenie przy silnym wietrze, w czasie, gdy system ten nie jest w stanie skorygować wpływu wiatru lub podczas często zmieniających się jego porywów. Sercem tego udogodnienia jest zamontowany na maszynie sensor wiatru o wysokiej częstotliwości pomiaru, który określa prędkość oraz kierunek wiatru. Na podstawie tych danych w połączeniu z informacjami od systemu ArgusTwin komputer maszyny określa pozycję mechanizmu dozowania oraz prędkość obrotową tarcz rozsiewających. W praktyce przy wietrze bocznym obroty tarczy od strony wiatru są podwyższane, a pozycja dozownika nawozu przesuwana na zewnątrz. Równocześnie z drugiej strony maszyny obroty tarczy są redukowane, a system rozsiewu obracany jest do środka. Pozwala to na ciągłe kontrolowanie oraz korygowanie parametrów wysiewu w oparciu o aktualne wskazania dotyczące wiatru.

Aby móc skorzystać z rozwiązania WindControl, należy cennikowo dopłacić 3345 euro netto. Warto przy tym wspomnieć, iż niezbędny do prawidłowego działania jest opcjonalny system ArgusTwin. – Rolnicy zgłaszają spore zainteresowanie tym udogodnieniem, co potwierdza również fakt, iż kilka takich maszyn jest już obecnie zamówionych. Pomimo faktu, że jest to rozwiązanie nowe, to pierwsze rozsiewacze z systemem WindControl już pracują na polskich polach – mówi Andrzej Borowiec, przedstawiciel firmy Amazone.

Kverneland Multiratecontrol

Norweski producent maszyn rolniczych ma w ofercie szereg ciekawych rozwiązań w zakresie rozsiewaczy do nawozów. W trosce o rozszerzenie możliwości precyzyjnego wysiewu nawozów w oparciu o mapy aplikacyjne powstał system Multiratecontrol, który dopiero wchodzi na rynek. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na zmienne dawkowanie nawozu w poszczególnych częściach pola – z uwzględnieniem obrazów satelitarnych, które przedstawiają rozwój biomasy na danym polu. Co ważne, dane te obejmują zarówno aktualną sytuację na polu, jak również dane historyczne. Przedstawiciele firmy szczególnie polecają to rozwiązanie w sytuacji, gdy rolnik wykorzystuje dokładne mapy aplikacji lub gdy rozsiewacz pracuje na dużej szerokości roboczej, przekraczającej 24 m.

Cały artykuł w serwisie farmer.pl.

 Maszyny - sprawdź oferty kupna/ sprzedaży na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI