Na północnym wschodzie Polski dopiero zaczynają się żniwa, a już za zaledwie dwa tygodnie rozpoczną się zasiewy rzepaku na nowy sezon. Oznacza to, że wkrótce stosowane będą przedsiewne dawki nawozów. Wielu rolników deklaruje, że podobnie jak w ubiegłym sezonie, obniży ilość składników pokarmowych dostarczanym roślin, ze względu na wysokie ceny nawozów.

Ceny nawozów NPK w sierpniu

Zasadniczo popularne nawozy wieloskładnikowe są dostępne u dystrybutorów. Wybór jest zazwyczaj ograniczony, ale jednak kupienie NPK nie jest zazwyczaj problematyczne, pomijając oczywiście aspekt finansowy. Z rynku zniknęły natomiast nawozy produkcji rosyjskiej, jak choćby Ultra 8, której kończące się już zapasy wyceniane są na średnio 4850 zł/t.

U niemal wszystkich dystrybutorów, z którymi się kontaktowaliśmy, są dostępne od ręki popularne Polifoski z Zakładów Chemicznych Police, należących do Grupy Azoty. Polifoska 5, a więc NPK 5-15-30, kosztuje obecnie średnio 4800 zł/t. Zawierająca NPK 6-20-30 Polifoska 6 to na dzień dzisiejszy wydatek średnio 4900 zł/t. Z kolei za Polifoskę 8, czyli NPK 8-24-24, trzeba zapłacić około 5300 zł/t.

Więcej na temat cen nawozów w serwisie farmer.pl