
Z nadejściem wiosny rozpocznie się intensywny czas ochrony roślin. Producenci owoców i warzyw zastanawiają się nad dostępnością środków ochrony roślin i ich cenami. Czego można oczekiwać wiosną? Zapytaliśmy o to przedstawicieli firm chemicznych i dystrybutorskich.
Przedstawiciele firm chemicznych produkujących i dystrybuujących środki ochrony roślin jednogłośnie przyznają, że ceny rosną. Wynika to z szeregu czynników począwszy od wzrostu kosztów surowców na rynkach światowych, kosztów logistyki kończąc na spadku kursu złotego. - Właśnie dlatego rolnicy i sadownicy muszą liczyć się ze wzrostem cen środków ochrony roślin w najbliższym sezonie - mówi Przemysław Szubstarski, Country Leader Corteva Agriscience Polska. Podwyżki nie powinny być jednak tak duże jak w przypadku nawozów.
Corteva: Jakie ceny i dostępność środków ochrony roślin?
- Wzrosty cen wynikają po części właśnie z dostępności. W tym roku można mówić o dwojakim problemie: wzroście cen i ograniczonej dostępności towarów. Są to problemy ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli będzie ograniczona dostępność określonej grupy produktów to automatycznie wzrost cenowy na takim produkcje będzie wyższy - przyznaje Marcin Kanownik z firmy Innvigo.
Na wzrost cen środków ochrony roślin ma również wpływ wycofywanie substancji czynnych z rynku. W 2021 roku był to chociażby mankozeb. W zeszłym roku chloropiryfos, rok wcześniej tiuram. - Te produkty które z reguły były trochę tańsze – fungicydy kontaktowe – zostały z rynku wycofane. Pojawiła się dziura której łańcuchy dostaw firm dostarczających inne produkty nie są w stanie zapełnić - przyznaje dr inż. Adam Słowiński, prezes zarządu firmy UPL Polska.
UPL: Środki ochrony roślin podrożeją, ale nie tak drastycznie jak nawozy
Rozmówcy przyznają, że mogą pojawić się niewielkie problemy z dostępnością niektórych środków ochrony roślin na rynku. - Mogą pojawić się ograniczenia w produktach opartych o kaptan i ditianon. Były problemy z tą grupą substancji aktywnych i produktów w zeszłym roku i ten problem prawdopodobnie powtórzy się w sezonie 2022 - tłumaczy Marcin Kanownik.
Innvigo: Ceny i dostępność środków ochrony roślin. Czekać czy kupować?
Zdaniem Robert Binkiewicza z firmy Agrosimex problemy z dostępnością mogą pojawić się w przypadku glifosatu. W tym przypadku są duże zmiany i tendencje jeśli chodzi o wzrost cen.
Agrosimex o dostępności i cenach środków ochrony roślin
Jednak wszystkie firmy zapewniają, że będą dostarczać towar na polski rynek w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu rolników.
Zdaniem przedstawicieli firm chemicznych i dystrybutorskich warto rozważyć zakup środków ochrony roślin wcześniej. Adam Słowiński zauważył, że po panice związanej z cenami nawozów producenci zaczęli interesować się środkami ochrony roślin dużo wcześniej. Część rolników już jesienią rozpoczęła zakupy bojąc się inflacji. - Jeżeli producenci mają możliwości kupić teraz środki ochrony roślin to radziłbym to zrobić. Przewiduję, że towar który przyjedzie do nas od kwietnia do czerwca będzie kosztował około 5-10 proc. więcej - dodaje.
- Jeśli mam możliwość kupić dany produkt teraz to będzie to bezpieczniejsze niż czekać do ostatniej chwili z nadzieją, że będzie taniej. A czy będzie? Nie wiadomo ale wydaje mi się, że na dzień dzisiejszy jest to mało prawdopodobne - mówi Marcin Kanownik z firmy Innvigo.
Na tą chwilę nie ma obaw o dostępność większości środków ochrony roślin. - Natomiast trudno przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała wiosną. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dostawcy zmieniają warunki. Sytuacja na rynku środków ochrony roślin jest również związana z problemami logistycznymi. To ma bardzo duży wpływ i generuje problemy z dostępnością i cenami - podsumowuje Robert Binkiewicz.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,69 -0,26%
GBP
5,31 -0,13%
USD
4,29 -0,25%
ON
6,75 -6 gr
LPG
3,11 -1 gr