Jaką strategię ochrony sadów przyjąć na nowy sezon? (wideo)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 08 marca 2021 10:53

Jaką strategię ochrony sadów przyjąć na nowy sezon? (wideo) Przed nami nowy sezon ochrony upraw ogrodniczych– rozmawiamy z Arkadiuszem Sławińskim, menedżerem ds. ogrodnictwa w firmie UPL Polska/ Fot. PTWP

Przed nami nowy sezon ochrony upraw ogrodniczych. Jakie zmiany czekają sadowników i na jakie wyzwania powinni się przygotować? – rozmawiamy z Arkadiuszem Sławińskim, menadżerem ds. upraw ogrodniczych w firmie UPL Polska.

Jaki był nietypowy 2020 rok dla firmy UPL Polska?

- Jak my wszyscy, musieliśmy się zmierzyć z sytuacją covidową. W UPL Polska nie mieliśmy wiele problemów z dostarczeniem rozwiązań dla naszych klientów w minionym sezonie, ale chociażby brak możliwości spotkań w trakcie sezonu na poletkach, czy na konferencjach na których zawsze mieliśmy okazję się spotkać, to niewątpliwie minus tej całej sytuacji związanej COVID-19 – mówi Arkadiusz Sławiński.

Przed nami nowy sezon ochrony upraw. Jesteśmy w pełni przygotowani. Szereg rozwiązań, które dostarczamy do sadowników, rolników również będzie dostępny. Staramy się, aby wszystko dojechało na czas – dodaje.

Komisja Europejska przyjęła strategię od „Pola do stołu”, która zakłada zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin o 50% do 2030 r. Na jakie zmiany muszą się przygotować sadownicy?

- Spodziewam się, że to będzie duże wyzwanie dla europejskich rolników. Na razie znamy ogólne założenia -redukcję stosowania środków ochrony roślin. Nie znamy szczegółów, czy jakieś pomoce wsparcia, przestawienia tej produkcji czy inne rozwiązania zostaną wdrożone. Natomiast niewątpliwie będzie to wyzwanie dla rolników i sadowników. Zresztą już widzimy co się dzieje z substancjami aktywnymi. Wypadło wiele substancji, praktycznie której grupy nie weźmiemy pod uwagę czy insektycydów czy fungicydów. Wycofano tiuram, teraz jeszcze informacja o mankozebie. Na razie wydaje się bezpieczna sytuacja z substancjami kaptan i ditianon, ale wyzwania dalej będą przed sadownikami – zaznacza Arkadiusz Sławiński

Jak w ideę Zielonego Ładu wpisuje się projekt Pronutiva?

- Firma UPL Polska stale pracuje nad rozwiązaniami biologicznymi. Wprowadziliśmy fungicydy Plantivax, Vaxiplant, rozwiązania insektycydowe, jak Carpovirusine Super SC, Xentari, Dipel – to przykłady produktów, które w założenia się wkomponowują. Program Pronutiva łączy stosowanie zarówno ochrony konwencjonalnej, jak i rozwiązań biologicznych, biostymulacji. Program ten jest odpowiedzią na wyzwania które już nas spotykają i które jeszcze przed nami – mówi.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI