Jaka przyszłość glifosatu? (wideo)

$data.author.description Autor: farmer.pl 09 czerwca 2021 09:00

Jaka przyszłość glifosatu? (wideo) Prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB o przyszłości glifosatu/ fot. IOR - PIB

Substancja czynna jaką jest glifosat budzi wiele kontrowersji. Jest ona jednak szeroko wykorzystywana w rolnictwie – od ponad 40 lat i na razie nie ma dla niej żadnego zamiennika. Na ten temat mówi dla redakcji farmer.pl prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Przypominamy, że w grudniu 2019 r. rozpoczęto nowy proces oceny substancji czynnej glifosat na szczeblu Unii Europejskiej. Będzie on trwał około dwóch lat. A obecna rejestracja tej substancji w UE jest ważna do 15 grudnia 2022 r.

Czy glifosat będzie można stosować?

- EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) rekomendowała, żeby glifosat zostawić, ale żeby było ograniczenie jego aplikacji. Będzie likwidacja desykacji. Na pewno nie będzie stosowany przed zbiorem i to w całej UE. Będzie możliwość stosowania tylko na ściernisko. Gdyby nie było glifosatu to wróci problem szczególnie perzu właściwego – mówi prof. Marek Mrówczyński.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI