Jak zadbać o opryskiwacz przed nadejściem mrozów?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 listopada 2022 15:16

Jak zadbać o opryskiwacz przed nadejściem mrozów? Jak zadbać o opryskiwacz przed nadejściem mrozów? /fot. Michał Gwara

Pierwsze mrozy mogą skutecznie zaszkodzić nieodpowiednio zakonserwowanym opryskiwaczom sadowniczym. Jak zatem odpowiednio zadbać o maszynę, aby na wiosnę uniknąć kosztownych napraw?

Do naszego kraju w najbliższych dniach nadciągną pierwsze w tym sezonie mrozy. Z racji tego, że obecnie w sadach pracy jest już znacznie mniej powinniśmy wykorzystać ten czas na odpowiednie zabezpieczenie maszyn sadowniczych przed ujemnymi skutkami temperatur. Tym bardziej trzeba należycie o nie zadbać gdy nie są przechowywane w ogrzewanych garażach.

Jak zadbać o opryskiwacz przed zimą?

 Jest kilka zasad przygotowania opryskiwacza do sezonu zimowego. Na samym początku należy pamiętać aby po ostatnim zabiegu w zbiorniku opryskiwacza zostało jak najmniej stosowanego środka chemicznego. Powinniśmy także zacząć od tego, aby cały opryskiwacz dokładnie umyć z zewnątrz, nie zapominając o wszystkich jego podzespołach. Takie działanie ułatwi nam zweryfikowanie wszelkiego rodzaju usterek oraz usunie resztki środków ochrony roślin.

Kolejną częścią procesu konserwacji jest pozbycie się wody z całego układu cieczowego. Możemy to zrobić poprzez usunięcie wody w sposób mechaniczny. Polega on na dokładnym odkręceniu poszczególnych zaworów tak aby woda mogła swobodnie wypływać. Bądź wlanie odpowiedniego płynu niezamarzającego do zbiornika głównego, a następnie wypryskanie go wraz z wodą, która znajdowała się wewnątrz. Nie należy także zapominać o spuszczeniu wody z pompy opryskiwacza. 

Istotnym elementem jest sprawdzenie poziomu oleju w pompie opryskiwacza. Czas między wymianami określa producent pomp, a odpowiedniej informacji należy szukać w instrukcji obsługi opryskiwacza lub pompy.

Zimowa konserwacja opryskiwacza - na co zwrócić uwagę?

Kolejnym punktem procesu konserwacyjnego powinien być ogólny przegląd stanu technicznego i wymiana zużytych części. Należy także zwrócić uwagę na stan osłon wszystkich elementów ruchomych. Należy przejrzeć rurki, złącza i zawory pod kątem uszkodzeń, przetarć czy pęknięć.

Nie można pominąć także kolejnego kroku, jakim jest oczyszczenie filtrów oraz ich sprawdzenie.

Przed zimą warto zweryfikować jakość rozpylaczy. Należy pamiętać, że rozpylacze są bardzo delikatnymi elementami, może się więc zdarzyć, że będą wymagały wymiany. 

Po dokładnym umyciu opryskiwacza widoczne stają się miejsca z uszkodzoną powłoką lakierniczą. Gdy opryskiwacz już wyschnie można przejść do czynności związanych z tą naprawą. Należy oczyścić i odtłuścić miejsca w których obserwujemy ubytek lakieru, a następnie zamalować je farbą antykorozyjną.

Ostatnim elementem jest przyjrzenie się punktom smarowania w opryskiwaczach sadowniczych. Najczęściej są to krzyżaki wału przekaźnika mocy, rury wału przekaźnika mocy i łożyska osłony wału przekaźnika mocy. Należy przesmarować wszystkie te punkty zgodnie z instrukcją obsługi. Uwagi wymagają także odkryte elementy metalowe jak siłowniki hydrauliczne, przeguby i prowadnice.

Po zakończeniu tych czynności opryskiwacz najlepiej jest schować w zadaszonym miejscu a następnie zmniejszyć ciśnienie w oponach. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI