×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak zabezpieczyć uprawy przed mrozem? Sprawdź najlepsze sposoby

Autor: www.sadyogrody.pl 14 grudnia 2022 13:00

Jak zabezpieczyć uprawy przed mrozem? Sprawdź najlepsze sposoby Jak chronić rośliny przed mrozem?/ fot. sadyogrody

Przyszła prawdziwa zima wraz z silnym mrozem. W nocy w niektórych rejonach kraju temperatura spadła nawet do -20 st. C. Śnieg stanowi warstwę izolacyjną chroniącą  rośliny przed mrozem.

Temperatura tej nocy spadła miejscami nawet  do minus 20 st. C. Przy tak niskich temperaturach na polach powinna znajdować się okrywa śnieżna, która zabezpieczy rośliny. Taka temperatura dla większości gatunków sadowniczych nie jest problemem, pod warunkiem, że rośliny sadownicze bez przeszkód weszły w okres spoczynku zimowego. 

Jakie rośliny chronić przed mrozem?

Spadki temperatury na poziomie - 20 st. mogą być problemem dla roślin jagodowych. W rejonach kraju gdzie jest okrywa śnieżna - śnieg powinien ochronić rośliny.

Większość gatunków uprawianych w naszym kraju, w tym nowych - jagoda kamczacka jest w stanie wytrzymać niskie temperatury. Chyba, że  uprawiane gatunki czy odmiany ciepłolubne zostały sprowadzone z innych krajów, wtedy może być różnie.

W sadach podkładka przykryta pokrywą śnieżną powinna być bezpieczna. W zależności od wybranej podkładki, może być ona bardziej wrażliwa na niskie temperatury niż część szlachetna. Pewne uszkodzenia mogą się zdarzyć przy większych mrozach, szczególnie w przypadku podciętych drzew odmian ciepłolubnych czy wrażliwych na choroby kory, jak Gala czy nawet Red Delicious. 

Truskawka jest gatunkiem, który w normalnych warunkach i przy prawidłowym przygotowaniu do zimy, powinien spokojnie wytrzymać temperaturę -12 do -15 stopni. Dodatkowo plantacje powinny być zabezpieczone agrowłókniną.

Agrowłóknina do ochrony przed mrozem

Większość plantatorów decyduje się na zabezpieczanie swoich plantacji. Pozwala im to ograniczyć straty na skutek przemarznięcia. Stosowanie okryć wskazane jest przede wszystkim w rejonach, gdzie występują surowe zimy, a także przy uprawie odmian wrażliwych na działanie niskich temperatur.

Plantacje truskawek powinno się zabezpieczać w momencie, gdy rośliny przeszły w stan spoczynku zimowego. Okrycia warto stosować w uprawach polowych, jak również pod osłonami – w przypadku, gdy folia z tuneli zimą jest zdejmowana. Zabezpieczenia pozostają do końca lutego, a nawet do marca, w zależności od warunków pogodowych.

Truskawki w okresie zimowym można zabezpieczać agrowłókniną (grubość 23 g/m2). Ten sposób chroni rośliny przed przymrozkami i mrozem, a także niekorzystnym działaniem silnych wiatrów w ciągu zimy. 

Czym zabezpieczać rośliny przed mrozem?

Niektórzy plantatorzy, w celu zabezpieczania upraw truskawek przed zimą stosują również folię perforowaną, która zarówno chroni sadzonki przed przemarzaniem, jak również przyspiesza ich wzrost. Truskawki można również chronić przed mrozem poprzez przykrycie sadzonek warstwą słomy. Metoda ta jest obecnie rzadziej stosowana - jedynie na mniejszych plantacjach, z uwagi na większe nakłady pracy i koszty oraz większe ryzyko porażania roślin przez niektóre choroby.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI