Jak zabezpieczyć sad przed przymrozkami?

Autor: www.sadyogrody.pl 15 maja 2022 10:39

Jak zabezpieczyć sad przed przymrozkami? Jak chronić sad przed przymrozkiem?/ fot. pixabay

Zbliża się "zimna Zośka" a wraz z nią ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Z prognozy IMGW wynika, że spadek temperatury  nas nie ominie. Jak przygotować się do ochrony sadów?

W wielu sadach zainstalowano instalacje zraszania nadkoronowego. Zasadniczo jest to najlepszy i najpewniejszy sposób ochrony pąków kwiatowych wiosną przed przymrozkami.

Przed uruchomieniem instalacji zraszania nadkoronowego trzeba sprawdzić działanie wszystkich jej elementów. Warto uruchomić instalację jeszcze przed spodziewanym przymrozkiem i usunąć ewentualnie usterki.

Ochrona przed przymrozkami - instalacje zraszania nadkoronowego 

Dysponując instalacją zraszania nadkoronowego, koniecznie wcześniej trzeba sprawdzić czy pompy, ewentualnie generatory prądu pracują właściwie oraz czy rury i zraszacze nie są uszkodzone. Od wiosny ubiegłego roku w takiej instalacji wiele mogło się wydarzyć, np. przecięcie rury zasilającej przy podcinaniu korzeni. Dlatego warto sprawdzić wszystko dokładnie.

Kolejną sprawą są sieci przeciwgradowe, jeśli sad jest nimi przykryty. Podczas zraszania siatki nie mogą być rozpięte nad drzewami, gdyż zbierające się na nich duże ilości lodu spowodują zawalenia całej konstrukcji. Jeśli w sadzie są zainstalowane sieci, ale bez zraszaczy nadkoronowych, dobrze byłoby je rozłożyć, najlepiej w dzień przed spodziewanym przymrozkiem. Przy dużych spadkach temperatury nie uchronią one pąków, ale mogą nieco ograniczyć szkody, gdyż w pewnym stopniu zahamują ucieczkę ciepła z sadu.

Nawilżenie gleby przed przymrozkiem

Dobrą praktyką jest nawilżenie gleby. Mokry, ciężki grunt w ciągu dnia zmagazynuje więcej ciepła, a więc w nocy będzie je dłużej oddawał. Uruchomić warto więc zraszanie 1 – 2 dni przed spodziewaną nocą z przymrozkami. Oczywiście jeśli grunt jest mokry na skutek wcześniejszych opadów, nie należy dawkować dodatkowej wody. Zraszanie gleby przed przymrozkiem można wykonać nie tylko instalacją nadkoronową. W mniejszym – ale widocznym – stopniu pomaga też użycie mikrozraszaczy podkoronowych. Nawadnianie kropelkowe natomiast raczej nie pomoże w zbyt dużym stopniu.

Termometry w sadzie - kontrola temperatury

Następną istotną sprawą jest wyposażenie w dobre, wiarygodne termometry, najlepiej bezprzewodowe. Wówczas czujnik instaluje się w sadzie i sadownik monitoruje temperaturę w domu bądź samochodzie, jeśli pole jest oddalone. W praktyce, gdy występują przymrozki w nocy temperatura obniża się powoli, natomiast nad ranem pojawiają się gwałtowne spadki. Trzeba więc monitorować ją na bieżąco, a termometr bezprzewodowy pozwoli uniknąć regularnego chodzenia po sadzie celem kontroli.

Najlepszy jest tzw. mokry termometr, który odzwierciedla warunki temperaturowo - wilgotnościowe. Parująca woda (z gleby i tkanek roślinnych) odbiera ciepło z otoczenia. Jeśli powietrze jest suche, parowanie przebiega intensywniej, woda odbiera więcej ciepła i uszkodzenia roślin są większe. Gdy wilgotność powietrza jest wysoka, parowanie jest mniej intensywne, a szkody mniejsze. To kolejny czynnik powodujący iż warto przed przymrozkiem zadbać o odpowiednią wilgotność. „Mokry” termometr lepiej odzwierciedla tą sytuację niż tradycyjny. Instalację nadkoronową uruchamiamy gdy temperatura spada w okolice +1 st. C. przy czym bardzo ważne jest aby termometr wskazywał wiarygodne pomiary.

Przy instalacjach nadkoronowych ważny jest też moment w którym należy wyłączyć nawadnianie. Jeśli nastąpi to zbyt wcześnie, szkody mogą być większe niż gdyby takiej instalacji w ogóle nie włączono. Podobnie jest z niezawodnością całego systemu – w trakcie przymrozku przerwa w działaniu spotęguje uszkodzenia.

Mikrozraszacze w walce z przymrozkami w sadach

W pewnym stopniu w ochronie przed przymrozkiem pomóc może uruchomienie instalacji mikrozraszaczy, jeśli takową sadownik dysponuje i nie ma w sadzie „górnego” nawadniania. Nie zapewni ona takich efektów jak zraszanie nadkoronowe, ale może podnieść temperaturę o 2 – 3 stopnie, co daje szanse na uratowanie przynajmniej części plonu. Tu ochrona będzie tym lepsza im cieplejszą wodę poda się pod drzewa, a więc jeśli jest taka możliwość, lepiej instalację zasilić ze stawu bądź jeziora niż ze studni. Taką instalację uruchomić należy przy nieco wyższej temperaturze niż nadkoronową, gdyż rurki ze zraszaczami leżą bezpośrednio na gruncie bądź są podwieszone niewiele wyżej. Tam temperatura jest najniższa i zbyt późne włączenie spowoduje iż część z nich zamarznie i nie będzie podawała wody.

Wiosenne przymrozki 2022 - czego się spodziewać?

Zapowiadane przymrozki zapewne wystąpią, ale raczej nie będą to tak duże spadki temperatury. Oczywiście sytuacja będzie różna w różnych lokalizacjach, gdyż są miejsca gdzie szkody przymrozkowe występują niemal co roku, a temperatury spadają znacznie poniżej prognozowanych. W takich sadach koniecznie trzeba prowadzić ochronę przeciwprzymrozkową. Nawet jeśli pąki kwiatowe uległyby uszkodzeniu w niewielkim stopniu, to mogą wystąpić uszkodzenia liści rozetowych, a to z kolei będzie prowadziło do silnego opadu czerwcowego, szczególnie u drzew z silniej rosnącymi podkładkami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI