Jak wspomóc uprawy jagodowe w okresie upałów?

Autor: Doradca Jagodowy 03 lipca 2022 08:38

Jak wspomóc uprawy jagodowe w okresie upałów? Bez zabiegów wzmacniających trwałość owoców, oparzenia słoneczne mogą się pojawić nawet w uprawach tunelowych/ fot. Doradca Jagodowy

Trwające upały z temperaturami przekraczającymi w cieniu 30 st. C są bardzo silnym stresem oksydacyjnym dla roślin. W takich warunkach temperatura działająca na blaszkę liściową i owoce może przekraczać 50 st. C a rośliny całą swoją energię przekierowują na obronę przed przegrzaniem oraz fotodestrukcją.

W tych skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych należy pamiętać o zabiegach wzmacniających odporność roślin na przegrzanie i oparzenia słoneczne.

Spadek turgoru spowodowany niedoborem wilgoci w ryzosferze przy wysokich temperaturach może całkowice zahamować wzrost pędów/ fot. Doradca Jagodowy

Zabiegi nawozami krzemowymi w uprawie jagodowych

Stosowanie krzemu wzmacnia mechanicznie ścianę komórkową owoców sprawiając, że jest ona odporniejsza na oparzenia słoneczne. Ponadto krzem niweluje ujemny wpływ stresu termicznego na mtabolizm roślin. Aby uzyskać optymalną efektywność nawóz krzemowy musi zawierać odpowiednią koncentrację kwasu ortokrzemowego. Przykładowo może to być Barier Si+Ca w dawce 2,0-3,0 litr na ha, Potasil Plus Krzem w dawce 3,0-4,0 litr na ha lub Wall-Up w dawce 0,6 kg w 600-800 litrach wody na ha.

Zabiegi nawozami krzemowymi wspomagają również ochronę roślin przed przędziorkiem - krzem fizycznie zakleja i unieruchamia zarówno formy ruchome jak i jaja szkodnika oraz wzmacnia ścianę komórkową, utrudniając żerowanie szkodnika.

Jak zapobiec przejrzewaniu owoców?

Skrajnie wysokie temperatury powodują szybkie przejrzewanie owoców. Aby spowolnić ten proces najlepiej jest wykonać oprysk nawozem wapniowym (np. Wapno-mix mikro w dawce 3-6 litr na ha, AminoQuelant Ca 2,0 litr na ha) z dodatkiem preparatu Xstress (1,0-1,5 litr na ha). Z doświadczeń prowadzonych na poletkach Doradcy Jagodowego wynika, iż takie połączenie jest najefektywniejsze w zakresie blokowania wydzielania etylenu, odpowiadającego za przejrzewanie owoców. Zabieg nawozem wapniowym z dodatkiem Xstress wydłuża trwałość pozbiorczą owoców (tzw. „shelf life”) jak również niweluje wewnątrzroślinny stres termiczny.

W przypadku przedłużania się warunkach stresowych spowodowanych upałami warto sięgnąć również po typowe preparaty przywracające wydajność metabolizmu, takie jak Asahi SL (0,6 l na ha), Maxi-Grow (0,5-0,75 l na ha), Shigeki (1,0-2,0 l na ha)

Uwaga na fitotoksyczność

W czasie upałów wszystkie zabiegi dokarmiania należy wykonywać w nocy, unikając mieszania wielu preparatów lub nawozów. W tak wysokich temperaturach i przy niskiej wilgotności powietrza wzrasta ryzyko fitotoksyczności. Rekomendowane wcześniej zabiegi wzmacniające i ograniczające transpirację nawozami wapniowymi i krzemowymi należy wykonywać w minimalnej zalecanej koncentracji przy maksymalnej ilości cieczy roboczej na ha. W czasie upałów nie należy również stosować dolistnie żadnych nawozów mineralnych o wysokim indeksie solnym.

Nawadnianie i fertygacja jagodowych w czasie upałów

W okresie upałów i intensywnego nasłonecznienia należy zapewnić roślinom optymalną wilgotność ryzosfery, co zmniejszy poziom stresu związany z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Przy tak wysokich temperaturach podstawą jest regularne podlewanie i umiarkowana fertygacja/ fot. Doradca Jagodowy

Jednak podczas nawadniania plantacji należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, żeby nie zalać systemu korzeniowego (!!!). Jeżeli system korzeniowy będzie przelany to nadmiar wody zostanie przetransportowany do owoców, co zwiększy ich podatność na oparzenia.

W okresie intensywnego nawadniana plantacji warto wprowadzić do ryzosfery dawkę preparatu humusowego. Może to być H-850 WG (2 kg na hektar z 15000-20000 litrów wody), Humik (2-4 litra na ha0, Carbohumik (3-5 litr na ha). Kwasy humusowe poprawiają zdolność retencji wody oraz stymulują system korzeniowy, a zatem pozwolą roślinom lepiej przetrwać okres upałów.

W okresie niskiej wilgotności gleby i wysokich temperatur nawozy w formie fertygacji należy stosować w maksymalnym rozcieńczeniu: 0,5-0,75 kg nawozu na metr sześcienny wody wprowadzonej pod rośliny.

Najważniejsze problemy agrotechniczne bieżącego sezonu będą omawiane podczas warsztatów BerrTech 2022 (szczególny na stronie www.doradcajagodowy.pl)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI