Jak uniknąć problemów z przędziorkiem w uprawie truskawek?Artykuł promocyjny dostarczony przez Sumi Agro - 17 marca 2020 12:09


Warunki pogodowe z ostatnich kilku sezonów sprzyjały przędziorkom. Na wielu plantacjach truskawek obserwowano ich wzmożoną aktywność. Coraz cieplejsze zimy i wczesne wiosny wpływają na wcześniejszy pojaw szkodników, a utrzymujące się wysokie temperatury oraz brak opadów latem stwarza korzystne warunki do rozwoju kolejnych pokoleń.

Łagodne bezśnieżne zimy, susze oraz wysokie temperatury latem stają się coraz częstsze w naszym klimacie. Dlatego też z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się licznego pojawu przędziorków na plantacjach truskawek również w bieżącym sezonie, zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie w ubiegłym roku stwierdzano duże problemy z tymi szkodnikami.

W uprawie jagodowych mamy zwykle do czynienia z przędziorkiem chmielowcem. Samice zimują w resztkach roślinnych lub pomiędzy grudkami gleby i wraz z nadejściem ocieplenia wiosną migrują na pola truskawkowe. Przy temperaturze powyżej 10 st. C rozpoczynają składanie jaj. W tym okresie rozwój populacji nie jest jeszcze zbyt intensywny.

Dorosłe osobniki i larwy żerują od spodniej strony blaszki liściowej. Na skutek wysysania soków z komórek liści i ogonków liściowych pojawiają się drobne jasne plamki. Mocno zasiedlone liście matowieją i przebarwiają się na kolor brązowy. Od spodu liścia widoczna jest charakterystyczna, biaława pajęczynka pod którą można zaobserwować także jaja oraz larwy. Rośliny słabiej rosną, owocują i stają się bardziej podatne na przemarzanie.

{media;25330;;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/53/30/025330.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/53/30/025330_620.jpg}

Pierwszy zabieg najlepiej wykonać, gdy populacja przędziorka nie jest jeszcze zbyt liczna. W późniejszym okresie samice kolejnych pokoleń składają więcej jaj i trudniej skutecznie zwalczyć szkodnika. Systematyczna lustracja umożliwi uchwycenie właściwego momentu wykonania oprysku. Ocenę zagrożenia najlepiej przeprowadzić przed kwitnieniem. Przejrzeć należy 200 liści od spodniej strony – 4 próby po 50 wyrośniętych liści. Po stwierdzeniu 2 przędziorków na jednym listku liścia złożonego konieczne jest zwalczanie szkodnika.

Na początku wegetacji, jeszcze przed kwitnieniem truskawek można zastosować akarycyd Nissorun Strong 250 SC (zawierający substancję czynną heksytiazoks) w dawce 0,4 l/ha. Preparat zwalcza larwy wylęgające się z jaj złożonych przez samice. Natomiast w celu zwalczenia wszystkich form rozwojowych przędziorka firma Sumi Agro zaleca aplikację preparatu Nissorun Strong 250 SC (0,4 l/ha) w mieszaninie ze środkiem Ortus 05 SC  2,0 l/ha). Preparat ten zwalcza wszystkie ruchome stadia rozwojowe przędziorków a dodatkowo roztocza truskawkowca, którego obecność na plantacji jest również nie pożądana.

Przędziorek jest szkodnikiem żerującym w trudno dostępnych miejscach. Wytwarza pajęczynkę, która utrudnia kontakt z substancją czynną. Dlatego bardzo ważna jest technika opryskiwania. Do zabiegu warto dodać preparat zwilżający Slippa. Środek zapewni lepsze pokrycie opryskanych powierzchni i dotarcie cieczy roboczej do miejsc trudno dostępnych (spodnie strony liści, wewnętrzne strony zwiniętych liści, miejsca osłonięte oprzędami, itp.).