×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak przygotować sad na zimę po zbiorach?

Autor: kz/ www.sadyogrody.pl 21 października 2022 10:45

Jak przygotować sad na zimę po zbiorach? Jakie składniki pokarmowe dostarczyć do sadu po zbiorach? / fot. shutterstock

Przygotowanie sadu na zimę najlepiej zacząć już w trakcie zbiorów. Jakie składniki pokarmowe dostarczyć jabłoniom? - zapytaliśmy Agnieszkę Lenart, regionalną dyrektor ds. sprzedaży w firmie Timac Agro Polska.

Przygotowanie jabłoni na zimę

Podstawą wzmocnienia pąków na zimę jest odpowiednie dostarczanie składników pokarmowych już od momentu ich założenia na przyszły sezon - czyli tak naprawdę od lata. Unikniemy w ten sposób konkurencji o składniki pokarmowe między tworzącymi się pąkami, a już istniejącymi zawiązkami owoców. Zadbanie o odpowiednie zbilansowanie NPK, odpowiednie pH gleby i zawartość wapnia odżywczego to podstawa.

Zobacz także: Optymalizacja nawożenia i ochrony w trudnym sezonie

W tym momencie na pewno warto zadbać o dostarczenie takich składników jak B, Zn, P. Odżywianie roślin po zbiorach może być nieefektywne, szczególnie gdy występują nocne przymrozki. Liście często nie są już w stanie przetrasportować składników pokarmowych do organów trwałych, gdzie mogą być one skumulowane na zimę - mówi Agnieszka Lenart z firmy Timac Agro Polska.

 

Na dwa tygodnie przed zbiorem zalecano stosowanie preparatu Seactiv Axis (biostymulacja, N,P,Zn,Mn), celem zadbania o odpowiednie wybarwienie owoców.

- Dzięki dużej zawartości Zn również przygotowujemy rośliny do okresu spoczynku zimowego. Wczesne zastosowanie tego preparatu pozwoli nam na unikniecie nieefektywnego nawożenia po zbiorach. Jako uzupełnienie dolistnego programu jesiennego zalecam preparat Seactiv Elite (biostymulacja, N,K,Ca,B), który nie tylko wspomaga zimotrwałość pąków, ale przedewszystkim buduje jakość przechowalniczą owoców - zaleca.

Nawożenie jabłoni po zbiorach 2022

Jesień to idealny czas na dostarczenie doglebowe Ca odżywczego oraz potasu. Zawartość tych składników należy uzupełnić na podstawie aktualnych analiz gleby.

Warto zwrócić uwagę, że w kaśnym pH mamy ograniczone przyswajanie makroskładników, ograniczony rozwój mikroflory glebowej, co znacznie wpływa na optymalne wykorzystanie stosowanych przez producentów nawozów. W celu zadbania o odpowiednie pH gleby, wzmocnienie pożytecznych mikroorganizmów i dostarczenie Ca odżywczego polecam zastosowanie nawozu Physactiv +1. Jest to biostymulujący nawóz granulowany, wzbogacający żyzność gleby. Pobudza rozwój mikroorganizmów glebowych i aktywuje rozwój systemu korzeniowego. Oprócz wapnia odżywczego dostarcza roślinom, cenną siarkę oraz magnez - mówi Agnieszka Lenart.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI