×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak przygotować opryskiwacz do pracy w nowym sezonie?

Autor: www.sadyogrody.pl 03 marca 2021 12:59

Jak przygotować opryskiwacz do pracy w nowym sezonie? Po zimie powinniśmy dokładnie przyjrzeć się opryskiwaczom i dobrze przygotować je do sezonu/ fot. sadyogrody (MG)

Opryskiwacz to jedna z kluczowych maszyn w gospodarstwie sadowniczym. Sprawny i dobrze wykalibrowany może pozwolić ograniczyć straty w postaci ilości jabłek oddawanych do przetwórstwa. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie tej maszyny do sezonu.

Po zimie powinniśmy dokładnie przyjrzeć  się opryskiwaczom i dobrze przygotować go je sezonu.

Rutynowo przed sezonem powinniśmy nasmarować takie elementy jak krzyżaki wału przekaźnika mocy, powierzchnię rur lub frezów, sworzni „łamanego” zaczepu, a także inne elementy wymagające smarowania. Wymiany może również wymagać olej w przekładni wentylatora, a czasem również w pompie. Wymiany dokonujemy co określony czas, podany w instrukcji konserwacji maszyny. Jeśli nie jest ona konieczna, trzeba sprawdzić poziom oleju i uzupełnić ewentualne niedobory płynem zgodnym ze specyfikacją podaną przez producenta.

Do rutynowych działań przed sezonem należy też sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie ciśnienia powietrza w powietrzniku pompy, a także przepłukanie zbiornika i całego układu cieczowego. Najlepiej wykonać je po zdemontowaniu rozpylaczy. W trakcie płukania powinniśmy sprawdzić czy mieszadła działają poprawnie, a także sprawdzić cały układ cieczowy pod kątem wycieków. Konieczne będzie również bliższe przyjrzenie się filtrom. Jeśli nie zostały oczyszczone po zakończeniu poprzedniego sezonu, powinniśmy wykonać to teraz. Trzeba dokładnie przyjrzeć się uszczelnieniom i wkładom filtrującym, szczególnie w miejscach łączeń. Drobne, trudno widoczne nieszczelności czy pęknięcia spowodują przedostawanie się zanieczyszczeń i przyspieszone zużycie komponentów opryskiwacza.

Jednym z najważniejszych podzespołów opryskiwacza są rozpylacze - powinniśmy poświęcić im więcej uwagi. Jeśli są starsze niż 4 – 5 lat, powinny zostać sprawdzone w stacji atestacji opryskiwaczy po kątem wydajności i równomierności wypływu. Po takim sprawdzeniu może okazać się, że konieczna będzie ich wymiana. W takiej sytuacji nie powinniśmy tego zaniedbywać – wszak to od nich w największym stopniu zależy równomierność i jakość pokrycia roślin cieczą roboczą.

Konieczność wymiany rozpylaczy to dobra okazja do zmiany ich rozmiaru lub typu na inny niż dotychczas stosowany. Typ i rozmiar możemy dopasować do pożądanej wielkości kropel, co ma związek z redukcją znoszenia cieczy roboczej. Dobre efekty w redukcji znoszenia zaobserwowano po zainstalowaniu z każdej strony kolumny 2 – 3 górnych rozpylaczy typu eżektorowego. Możemy również rozważyć zmianę prędkości przejazdu podczas opryskiwania lub zmianę wydatku cieczy roboczej na ha. Korekta tych parametrów może wymagać innego wydatku rozpylacza. Jeśli zachodzi konieczność wymiany, warto te kwestie przemyśleć i zoptymalizować parametry oprysku. Jeśli rozpylacze nie wymagają wymiany, powinniśmy je zdemontować i oczyścić.

Opryskiwacze - sprawdź oferty na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI