×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak poprawnie korzystać z instalacji nawadniającej?

Autor: www.sadyogrody.pl 24 lipca 2021 14:01

Jak poprawnie korzystać z instalacji nawadniającej? Jak korzystać z nawadniania w sadzie?/ fot. shutterstock

Do osiągnięcia dobrych poziomów produkcyjnych zdecydowanie nie wystarcza podawanie wody wyłącznie w okresach głębokiej suszy.  W jaki sposób można poprawić produktywność sadu jabłoniowego poprzez systemy nawadniania?

Dysponując w sadzie jabłoniowym  instalacją nawodnieniową, można zyskać szerokie możliwości nie tylko w zakresie zapobiegania skutków suszy, ale także poprawy wielkości i jakości plonu oraz regulacji wzrostu drzew. Warunkiem koniecznym jest umiejętne podawanie wody roślinom.

Instalacja nawadniająca w sadzie - jakie korzyści dla sadownika?

Dzięki instalacji nawadniającej można osiągać corocznie dodatkowe korzyści w postaci zwyżki plonu oraz lepszej jakości owoców, które dorosną do pożądanych wymiarów bez względu na przebieg pogody. 

Ważne jest właściwe korzystanie z instalacji nawadniającej, aby wykorzystać możliwości jakie daje sadownikowi sterowanie wilgotnością gleby w strefie korzeniowej drzew. 

Bardzo pomocnymi narzędziami są urządzenia monitorujące wilgotność podłoża w obrębie strefy korzeniowej roślin. Ocena wizualna jest bardzo subiektywna i obarczona wysokim błędem. Dobrze sprawdzają się tu proste tensjometry glebowe, które wskazują tzw. siłę ssania gleby. Im podłoże jest bardziej suche, tym korzenie potrzebują większej siły aby „wyciągnąć” z niego wodę. Tensjometry wskazują poziom tej siły. Koszt takiego urządzenia waha się w zależności od producenta i typu, dobre tensjometry możemy kupić już od 150 zł.

Wilgotność gleby - jak odczytywać wskazania tensjometrów?

Optymalna wilgotność podłoża to zakres od 10 do 25 kPa (mbar). Powyżej tej wartości, do 50 – 60 kPa to już podłoże suche, natomiast wskazania wyższe nić 50 – 60 kPa oznaczają bardzo silne przesuszenie gleby. Gdy urządzenie wskazuje wartość niższą niż 10 kPa, podłoże jest zbyt wilgotne. W dorosłych sadach, gdzie rośliny korzenią się głęboko, w miejscu pomiaru warto zamontować 2 tensjometry o długościach ok 15 - 20 cm oraz 30 – 40 cm. W nowo posadzonych kwaterach w pierwszym roku wystarczający będzie miernik z sączkiem na głębokości 15 – 20 cm.

Dysponując możliwością nawadniania można w pewnym zakresie sterować tą wartością i tym samym wpływać na siłę wzrostu drzew. W okresie wiosny, aż do połowy – końca czerwca zapewniamy roślinom optymalne warunki wilgotnościowe, utrzymując poziom ssania w zakresie 10 – 25 kPa. Pozwoli to na optymalną „pracę” roślin w okresie rozwoju liści, kwiatów, zawiązania owoców, wzrostu zawiązków i pędów. W tym czasie możemy też stosować nawożenie przez fertygację.

Od połowy – końca czerwca możemy utrzymywać nieco bardziej przesuszone podłoże, aby pomóc roślinom zatrzymać wzrost wegetatywny. Poziom przesuszenia zależny jest od wielkości plonu – nie możemy utrzymywać zbyt głębokiej suszy gdy ilość zawiązanych owoców jest bardzo wysoka, gdyż nie wyrosną one do pożądanej wielkości. Orientacyjne wartości siły ssania w tym okresie to ok 40 kPa dla sadów z wysokim plonem, 50 kPa przy umiarkowanym zawiązaniu oraz 60 kPa gdy zawiązków jest mało. Wartości te są orientacyjne, optimum będzie różne dla różnych sadów. Duży wpływ ma typ gleby i podkładka, dlatego też poziom przesuszenia będziemy musieli dobrać na podstawie własnych doświadczeń z konkretnej lokalizacji.

Powyższe zalecenia dotyczą w sadów z w pełni wyrośniętymi drzewami, natomiast w młodych sadach okres przesuszenia rozpoczynamy dopiero ok połowy sierpnia. Tu ważne jest, aby jak najszybciej zbudować pożądaną powierzchnię owoconośną.

W starszych sadach okres przesuszenia utrzymujemy do końca lipca, pod warunkiem iż pędy zakończyły wzrost wegetatywny. Od tego czasu ponownie utrzymujemy optimum wilgotności gleby (10 – 25 kPa), aby owoce dorosły do pożądanej wielkości. Wówczas także możemy stosować fertygację. Ważne, aby monitorować pędy: gdy pojawia się wtóry wzrost, oznacza to iż podajemy zbyt wiele wody (lub nawozów). Nawadnianie i fertygację kontynuujemy – o ile będzie to konieczne – praktycznie aż do ostatniej tury zbiorów.

Nawadnianie - przydatne urządzenia na GiełdaRolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI