Jak obniżyć koszty nawożenia azotowego uzyskując wysokie plony?

Autor: SadyOgrody.pl 28 listopada 2022 15:19

Jak obniżyć koszty nawożenia azotowego uzyskując wysokie plony? Rhizosum N Plus to bionawóz - środek poprawiający właściwości gleb o potrójnym sposobie działania - promowania wzrostu roślin na 3 poziomach w tkankach roślinnych / fot. sadyogrody.pl

Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2022" został produkt Rhizosum N plus. Co to za środek? Jakie ma działanie i na czym polega jego innowacyjność? Zobaczcie sami.

Tegoroczna edycja konkursu "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy" została rozstrzygnięta podczas wieczornej gali, która odbyła się 28 października w Hotelu Windsor w Jachrance. Trzy nagrody zostały przyznaje produktom wyróżnionym przez Jury i trzy dla produktów wybranych przez internautów. Jury zgodnie przyznało, że wybór był wyjątkowo trudno bowiem każdy z produktów wyróżniał się innowacyjnością. 

Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2022 - Rhizosum N plus

Jednym z wyróżnionych został produkt Rhizosum N plus. Jakie działanie ma ten produkt? Czym się wyróżnia? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Zachaja, dyrektora działu nawozów firmy Agrosimex.

Rhizosum N plus uzyskał pierwszą rejestrację  jako środek poprawiający właściwości gleb w uprawach rolniczych 28.10.2020r. Następnie 8.09.2021 r. rejestracja  została poszerzona o użytki zielone. W 2022 roku Rhizosum N plus został dopuszczony do obrotu w uprawach sadowniczych, warzywach, roślinach ozdobnych i trawnikach.

4.01.2021 Rhizosum N plus uzyskał świadectwo kwalifikacji do stosowania w rolnictwie ekologicznym wydane przez IUNG PIB Puławy. 

Krzysztof Zachaj, Dyrektor Działu Nawozów, AGROSIMEX Sp. z o.o.

Jak ocenia Pan produkt Rhizosum N plus w uprawach ogrodniczych?

W związku z gwałtownym wzrostem cen nawozów, szczególnie azotowych od sierpnia 2021 r. obserwujemy bardzo duże zainteresowanie szczególnie rolników stosowaniem preparatów mikrobiologicznych wiążących azot z powietrza, takich jak Rhizosum N plus. W uprawach ogrodniczych, szczególnie w warzywach, a także uprawach sadowniczych Rhizosum N plus  jest doskonałym sposobem obniżenia kosztów nawożenia azotem, ponieważ  pozwala obniżyć dawki mineralnych nawozów azotowych nawet o 50%. Jest to szczególnie istotne w obecnej trudnej sytuacji finansowej wielu gospodarstw uprawiających jabłonie, wiśnie a także warzywa. 

Jakie ma działanie i na czym polega innowacyjność tego produktu?

Rhizosum N plus zawiera wyselekcjonowany szczep bakterii Azotobacter salinestri wiążących wolny azot z powietrza, oraz 80% substancji organicznej, mangan i żelazo. Rhizosum N Plus to bionawóz - środek poprawiający właściwości gleb  o potrójnym sposobie działania - promowania wzrostu roślin na 3 poziomach w tkankach roślinnych:

a) Endofit dolistny (kolonizujący powierzchnię liści i tkanki wewnętrzne)

b) Endofit korzenia (kolonizujący powierzchnię korzenia i tkanki wewnętrzne)

c) Rhizosfera (obszar gleby wokół korzeni) Ten unikalny potrójny tryb działania sprawia, że ​​„Rhizosum N plus” jest bardziej wydajny, elastyczny i wszechstronny w stosunku do innych bionawozów na bazie mikroorganizmów, które są przeznaczone wyłącznie do stosowania na liście.

Na liściach wszystkie kolonizatory bakterii Azotobacter salinestris mają szerokie spektrum metaboliczne, wykorzystując wiele źródeł węgla i składników odżywczych (głównie alkohole cukrowe, mikroelementy-Fe, molibden itp.) do wzrostu i wiązania azotu. Jeśli bakterie będą wykorzystywać tylko jedno źródło węgla, takie jak metanol, kolonizacja nie będzie pomyślna, gdy to źródło węgla zostanie wyczerpane. W rzeczywistości, w typowych okresach stresu, takich jak susza, zimno, mróz , bakterie, które spożywają tylko metanol nie będą kolonizować i wiązać N, ponieważ uwalnianie metanolu jest zahamowane. Ponadto wiązanie bakteryjnego N wymaga nie tylko źródła węgla, ale także innych elementów z tkanek roślinnych, takich jak żelazo i molibden, aby optymalnie przebiegać. 

Ta oporna forma bakterii zapewnia przetrwanie zimy oraz ekstremalnie wysokich temperatur latem  i pozwala na mieszanie szczepu Azotobacter salinetris  z wieloma agrochemikaliami powszechnie stosowanymi w uprawach warzywniczych, takimi jak herbicydy, insektycydy, fungicydy z wyjątkiem preparatów miedziowych oraz z  nawozami dolistnymi.

W prowadzonych w Polsce doświadczeniach bakterie Azotobacter salinestris zawarte w preparacie „Rhizosum N plus” wiązały średnio 50-70kg N/ha , a w  wyjątkowo sprzyjających warunkach – wysoka zawartość próchnicy ,wysokie pH gleby i  długi okres wegetacji nawet ponad 100kg N /ha .

Jakie są doświadczenia w uprawach sadowniczych i warzywniczych?

Pierwsze doświadczenia z Rhizosum N zaczęliśmy w 2014 r., głownie w uprawach rolniczych ale też sadach i warzywach, ponieważ chcieliśmy poznać skuteczność  bakterii w naszych warunkach klimatycznych i glebowych , które są całkowicie inne od tych w Hiszpanii gdzie Rhizosum jest produkowany. Pierwsze badania wykazały, że stosowanie Rizosum N plus zapewnia wzrost plonu jabłek, truskawek, malin oraz warzyw takich jak kapusta, ogórek, papryka czy ziemniaki przy obniżonych nawet o 50% dawkach nawozów azotowych. Ponadto bakterie Azotobacter salinestris zapewniają dobre zaopatrzenie gleby i roślin w azot  w całym okresie wegetacji. Wykonaliśmy pełne doświadczenia polowe w Instytucie Ogrodnictwa  z analizami gleby na zawartość azotu w całym okresie wegetacji  oraz analizy roślin -kapusta, ogórek na zawartość makro i mikroskładników  które potwierdziły dobre zaopatrzenie roślin w azot w całym okresie wegetacji nawet przy zredukowanych o 50% dawkach azotu mineralnego. Rhizosum N plus poprawia także zaopatrzeni roślin w potas   a także  w fosfor,  potas ,magnez i  żelazo. Wykonaliśmy  także badania potwierdzające zasiedlenie liści ogórków przez Azotobacter salinestris  po aplikacji  dolistnej, które potwierdziły duży wzrost liczebności  bakterii w liściach.

Jak produkt został przyjęty przez rynek i jakie firma ma plany na przyszłość w związku z tym produktem?

Rhizosum N plus  w 2022r był  w Agrosimex produktem nr 1 o największej dynamie sprzedaży – wzrost sprzedaży ponad 10razy większy niż w 2021r.  Z racji areału upraw i stosowanych dawek nawozów azotowych gro tej sprzedaży przypada na uprawy rolnicze  ale Rhizosum N plus ma ogromną przyszłość w uprawach ogrodniczych, w których czynnik ekonomiczny ma ogromne znaczenie. Ponadto wprowadzenie Rhizosum N plus  do agrotechniki warzyw i  sadów pozwala realizować ambitne  cele Europejskiego Zielonego ładu , dbać o środowisko naturalne – realizować przepisy tzw. Dyrektywy azotanowej – ograniczyć zanieczyszczenie wód gruntowych związkami azotu oraz zdecydowanie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza amoniakiem uwalnianym ze stosowanych pogłównie mineralnych nawozów azotowych. Rhizosum N plus jest bardzo przydatny w gospodarstwach ekologicznych. Przewidujemy ,że w najbliższych latach Rhizosum N plus będzie stosowany na ponad 1 milionie hektarów upraw  w Polsce.

Jakie są korzyści ze stosowania produktu Rhizosum N plus? Jak i kiedy najlepiej go stosować?

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania Rhziosum N plus to;

- obniżenie kosztów nawożenia mineralnego

- zapewnienie dobrego zaopatrzenia roślin uprawnych w składniki pokarmowe przede wszystkim w azot ale też fosfor i potas, magnez i żelazo w całym okresie wegetacji

- zapewnienie intensywnego wzrostu roślin dzięki zwiększonej syntezie hormonów roślinnych , głównie auksyn

- uzyskanie wysokich plonów , dobrej jakości mimo zredukowanych dawek azotu mineralnego

- poprawa opłacalności uprawy

 

W  uprawach ogrodniczych warzywa i  sady Rhizosum N plus polecamy zastosować 1 raz w sezonie w dawce 25g/ha.

 

W warzywach Rhizosum N plus można stosować :

- przed siewem  nasion, sadzeniem rozsady warzyw w formie oprysku gleby

- po siewie nasion

- we wczesnych fazach rozwojowych  warzyw w formie oprysku dolistnego

- we wczesnych fazach rozwojowych poprzez fertygację

 

W uprawach sadowniczych Rhizosum N plus możemy stosować :

- w formie oprysku pasów herbicydowych po ruszeniu wegetacji

- formie oprysku dolistnego we wczesnych fazach rozwojowych

- poprzez fertygację we wczesnych fazach rozwojowych.

 Oczywiście sposób aplikacji Rhizosum N plus  w gospodarstwie zależy  od organizacji pracy ale osobiście polecam oprysk dolistny we wczesnych fazach wegetacji warzyw i sadów, bo wtedy najlepiej wykorzystujemy zdolność Azotobacter salinestris  do  wiązania azotu i dostarczania go roślinom przez liście, korzenie i rizoserfę systemu korzeniowego  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI