Jak nawozić aby dostarczyć roślinom tylko brakujące składniki?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 listopada 2016 10:35

Jak nawozić aby dostarczyć roślinom tylko brakujące składniki? Nie nawozić po omacku – najpierw analiza potem nawożenie/ fot. shutterstock.com

Zacząć trzeba od analiz, których wyniki muszą być prawidłowo odczytane i zinterpretowane. Gleba w gospodarstwie powinna być badana przynajmniej co dwa lata - czytamy na Farmer.pl.

- Odczytując wyniki analizy glebowej zwrócić uwagę trzeba na metodę analityczną, jaką wykorzystano w oznaczeniu mikroskładników. Mogą bowiem wystąpić różnice w odczycie wyników przy analizie tej samej próby glebowej w roztworze kwasu solnego HCl i za pomocą ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. – mówił Adam Nawrocki, właściciel i dyrektor Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Consultingowego ADOB Sp. z o.o. na konferencji „Siła Nauki” w Opalenicy, województwie wielkopolskim.

Mikroelementy w glebie oznaczane są szeroko rozpowszechnioną techniką atomowej absorpcji (ASA) roztworem kwasu solnego HCl i jest to szybki i łatwy pomiar wskazujący całkowitą zawartość składnika.

Na określenie w próbie gleby zawartość składnika dostępnego dla roślin pozwala metoda ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. Przeznaczona jest do oznaczania N-NO3, N-NH4, P, K, Mg, S-SO4, Na, Fe, Mn, Cu, Zn, B, Mo, Pb i Cd.

Jednocześnie dostępność mikroelementów dla roślin może być niewielka nawet przy wysokiej ich zasobności w glebie. Decydować o tym będzie pH gleby oraz inne czynniki wpływające na przyswajalność mikroelementów.

Więcej na www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI