
Zacząć trzeba od analiz, których wyniki muszą być prawidłowo odczytane i zinterpretowane. Gleba w gospodarstwie powinna być badana przynajmniej co dwa lata - czytamy na Farmer.pl.
- Odczytując wyniki analizy glebowej zwrócić uwagę trzeba na metodę analityczną, jaką wykorzystano w oznaczeniu mikroskładników. Mogą bowiem wystąpić różnice w odczycie wyników przy analizie tej samej próby glebowej w roztworze kwasu solnego HCl i za pomocą ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. – mówił Adam Nawrocki, właściciel i dyrektor Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Consultingowego ADOB Sp. z o.o. na konferencji „Siła Nauki” w Opalenicy, województwie wielkopolskim.
Mikroelementy w glebie oznaczane są szeroko rozpowszechnioną techniką atomowej absorpcji (ASA) roztworem kwasu solnego HCl i jest to szybki i łatwy pomiar wskazujący całkowitą zawartość składnika.
Na określenie w próbie gleby zawartość składnika dostępnego dla roślin pozwala metoda ekstrakcji mieszaniną chlorku wapnia z DTPA. Przeznaczona jest do oznaczania N-NO3, N-NH4, P, K, Mg, S-SO4, Na, Fe, Mn, Cu, Zn, B, Mo, Pb i Cd.
Jednocześnie dostępność mikroelementów dla roślin może być niewielka nawet przy wysokiej ich zasobności w glebie. Decydować o tym będzie pH gleby oraz inne czynniki wpływające na przyswajalność mikroelementów.
Więcej na www.farmer.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,47 0,01%
GBP
5,39 0,30%
USD
4,31 0,00%
ON
7,27 -18 gr
LPG
3,64 -2 gr