Jak może wyglądać sadowniczy "ciągnik przyszłości"? (wywiad)

Autor: Michał Gwara, www.sadyogrody.pl 10 marca 2020 11:03

- Coraz większe trudności z pozyskiwaniem ludzi do prac fizycznych sprawia, że silnym trendem pośród ciągników specjalistycznych, jest zwiększanie ich mocy i możliwości pracy - mówi w wywiadzie dla www.sadyogrody.pl, Kamil Deląg, specjalista produktowy New Holland.

Jak może wyglądać sadowniczy "ciągnik przyszłości" za 15 - 20 lat? Czy będzie to konstrukcja podobna do dzisiejszej, ze stopniową skrzynią biegów, być może powershift, czy zastąpią je przekładnie bezstopniowe lub hydrostatyczne? Może będzie to inna technologia, np. napęd spalinowo - elektryczny?

Próba opisania i przewidzenia wyglądu i cech jakie może posiadać sadowniczy "ciągnik przyszłości" w perspektywie 15 – 20 lat, w dobie rozwoju dzisiejszej techniki może okazać się bardzo karkołomne. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że każdego roku pojawiają się na rynku nowe rozwiązania, o których jeszcze do niedawna się nie słyszało. Za przykład mogą posłużyć wysoce specjalistyczne opony Pneutrac wymyślone przez producenta opon Trelleborg, które znalazły zastosowanie w naszej serii ciągników specjalistycznych T4FNV.

Bogate i długoletnie tradycje włoskich gospodarstw ogrodniczo-warzywniczych i sadowniczych sprawiły, że włoscy inżynierowie stali się mistrzami w projektowaniu i konstruowaniu profesjonalnych, wysoce specjalistycznych ciągników rolniczych. Jako marka New Holland szczycimy się tym, że nasze specjalistyczne ciągniki pochodzą z Włoch i tam też są produkowane. Ogromne doświadczenie w tej dziedzinie pozwala nam tworzyć jedne z najlepszych i najbardziej cenionych przez użytkowników, ciągników na świecie.

Jeżeli mówimy o trendach w konstruowaniu ciągników to dużo uwagi poświęcane jest na silnik pod kątem ochrony środowiska i jak najniższej emisji wydzielanych spalin. Marka New Holland posiada już w swojej ofercie modele napędzane bio-metanem, czy też stworzyła prototyp ciągnika elektrycznego ale na razie są to ciągniki z segmentu rolniczego większych mocy.

Coraz większe trudności z pozyskiwaniem ludzi do prac fizycznych sprawia, że silnym trendem pośród ciągników specjalistycznych, jest zwiększanie ich mocy i możliwości pracy. Taki trend obserwuje się już na zachodzie Europy, gdzie producenci opryskiwaczy tworzą coraz większe maszyny i np. w sadach używa się opryskiwaczy z ramionami obejmującymi nie jeden czy dwa, a cztery rzędy. Do napędzenia takiego urządzenia potrzebny jest ciągnik o potężnej wydajności układu hydraulicznego, a tym samym mocy ciągnika. Jeżeli chodzi o przekładnie napędowe to śmiało można powiedzieć, że za kilka lat standardem staną się skrzynie bezstopniowe, które jako jedyne pozwalają na precyzyjne (co do 0,2 km/h) ustawienie prędkość jazdy, jednocześnie nie martwiąc się utrzymaniem prędkości obrotowej silnika. Tego typu przekładnie bardzo ułatwiają również automatyzację pozostałych czynności wykonywanych w ciągniku.

Jakich innych nowości technicznych możemy się spodziewać w takich ciągnikach na przestrzeni kilkunastu lat?

Kolejnym bardzo istotnym elementem ciągnika specjalistycznego, który nieustannie jest i wciąż będzie udoskonalany to kabina. Kabina w ciągniku specjalistycznym często stanowi najważniejszy argument decydujący o zakupie. Świadomość klientów na temat ochrony zdrowia i jednocześnie komfortu pracy w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Konstruktorzy New Holland rozumieją tą potrzebę i dokładają wszelkich starań aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Często udaje nam się wyprzedzić potrzeby rynku i tym samym wyznaczać nowe trendy w tworzeniu przyjaznych maszyn dla środowiska i ich właścicieli. Zaprojektowanie wygodnej i funkcjonalnej kabiny, takiej która nie będzie wystawała poza obrys ciągnika specjalistycznego (nasze najwęższe modele z serii T4V mają 1061 mm szerokości) stanowi prawdziwe wyzwanie. Takim przykładem jest nasza nowa kabina BlueCab4TM, która doskonale wpisuje się w ten trend. Poza tym, że ma nowoczesny wygląd, ergonomicznie zaprojektowane wnętrze i dobrą widoczność to przede wszystkim chroni operatora przed szkodliwym działaniem oprysków i nawozów.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI