
Liczna populacja przędziorków w uprawie ogórka rzutuje na jakości i wielkości plonu. Jak poradzić sobie z tymi niewielkich rozmiarów szkodnikami w uprawach pod osłonami?
Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) i przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) wyrządzają straty w uprawach pod osłonami.
Przędziorek chmielowiec żeruje od spodniej stronie blaszki liściowej, wysysając soki z komórek roślin. W rezultacie na zasiedlonych liściach pojawiają się niewielkie jasne plamki, które następnie powiększają się i zajmują większą powierzchnię. Przędziorek przy dużym nasileniu stopniowo doprowadza do zasychania i opadania liści. W uprawach pod osłonami może wystąpić kilka pokoleń tego szkodnika.
Z kolei przędziorek szklarniowiec w warunkach szklarniowych może rozwijać się w ciągu całego roku. Na skutek jego żerowania od górnej stronie blaszki liściowej można zaobserwować podłużne, dość nieregularne żółtawo-brunatne przebarwienia. Szkodnik ten zasiedla przeważnie wierzchołkowe partie roślin, a przy dużej liczebności może również żerować na górnej stronie blaszki liściowej.
Naturalnym wrogiem przędziorków jest dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis). Introdukcja tego drapieżnego roztocza do obiektów szklarniowych zalecana jest wyłącznie interwencyjnie w miejsca zasiedlone przez przędziorki. W biologicznej ochronie ogórków również pomocny może być dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus) i pryszczarek przędziorkojad (Feltiella acarisuga).
Środki do produkcji ogrodniczej na gieldarolna.pl!
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,75 -0,53%
GBP
5,38 0,35%
USD
4,41 -0,16%
ON
7,01 -9 gr
LPG
3,16 -2 gr