Jabłonie - jak połączyć ochronę konwencjonalną z biologiczną?

Autor: Krystyna Zagórska 18 września 2022 10:25

Jabłonie - jak połączyć ochronę konwencjonalną z biologiczną? ProNutiva Tour 2022 - jak przebiegał sezon ochrony sadów?/ fot. materiały redakcji

Podczas ProNutiva Tour 2022 odwiedziliśmy Sad Doświadczalny SGGW w Wilanowie, gdzie przez 6 ostatnich sezonów w wybranych kwaterach sadu, prowadzona jest ochrona jabłoni i grusz (od roku 2022) w oparciu o produkty konwencjonalne, biologiczne i uzupełnione o biostymulatory oraz regulatory wzrostu firmy UPL w ramach technologii ProNutiva.

Sady jabłoniowe – czym zaskoczył sezon?

O przebiegu sezonu i wykonanych zabiegach ochrony w kwaterach z odmianą Gala Proselect, Gala Zuzi i Sampion, informował Tomasz Sikora, doradca techniczny ProNutiva – drzewa owocowe w firmie UPL Polska. Pierwsza część programu z technologii ProNutiva oparto o biostymulatory i regulatory wzrostu. W dalszej części sezonu wprowadzono biologiczne insektycydy i biofungicyd na infekcje wtórne parcha jabłoni choroby przechowalnicze takie jak: parch przechowalniczy, szara pleń i gorzka zgnilizna.

Tomasz Sikora, doradca techniczny ProNutiva – drzewa owocowe w firmie UPL Polska

Wiosna 2022 upłynęła bez większych przymrozków. Pogoda jednak nie sprzyjała kwitnieniu i zawiązaniu owoców. Ze względu na brak opadów, niższe temperatury oraz pochmurna aurę, okres kwitnienia był dosyć krótki. Aby wspomóc zapylenie w kwaterach, gdzie wdrażona jest technologia ProNutiva, zadbano o obecność murarki ogrodowej przy udziale uli z firmy Osmia Future. Plon jabłek w tym sezonie w kwaterach wdrożeniowych jest na zadowalającym poziomie. W trakcie sezonu – w miesiącach letnich, ze względu na wysoką temperaturę dość licznie odławiały się motyle owocówki jabłkóweczki i zwójek, szczególnie siatkóweczki oraz w lipcu - wydłubki oczateczki.

Pod koniec kwietnia (30.04), aby wspomóc okres kwitnienia i poprawić zawiązanie owoców w kwaterze z odmianami Gali i Szampionia, w ramach technologii ProNutiva zastosowano produkty: BM Start (2 l/ha) w mieszaninie z Asahi SL (0,5 l/ha). Zabiegi tymi preparatami wykonano w sezonie 2-krotnie w okresie początku kwitnienia - w fazie różowego pąka, oraz w pełni kwitnienia drzew. Pod koniec kwitnienia zastosowano BM Start razem z regulatorem wzrostu Promalin (0,35 l/ha), w celu poprawy jakości owoców (redukcja ordzawień – defektów skórki, poprawa wielkości i kształtu owoców). Kolejny zabieg preparatem Promalin (0,35 l/ha) wykonano po upływie 7 dni, a następnie aplikowano regulator wzrostu MaxCel (3,5 l/ha), nie w celu przerzedzania zawiązków, ale zachowawczo na podziały komórkowe (poprawę wielkości owoców), założenie pąków kwiatowych na przyszły sezon, oraz ograniczenie przemienności owocowania.

W połowie czerwca wykonano 3 zabiegi z wykorzystaniem biologicznych insektycydów: Carpovirusine Super SC (1 l/ha), oparty o granulowirus CpGV owocówki jabłkóweczki do zwalczania tego szkodnika, oraz produkt XenTari WG (1 kg/ha), zawierający bakterię Bacillus thuringiensis var. aizawai przeciwko zwójkom liściowym. Do obydwu insektycydów dodawano adiuwant Silwet Gold (0,2 l/ha) w celu poprawy efektywności zabiegu. Czwarty zabieg insektycydowy wykonano 3 sierpnia razem biofungicydem zawierającym laminarynę Plantivax (1 l/ha) - na choroby przechowalnicze jabłoni oraz infekcje wtórne parcha jabłoni. Preparat Plantivax aplikowano jeszcze 2-krotnie w odstępie co 7-10 dni. Do ostatniego zabiegu dodano biostymulator na poprawę wybarwiania owoców Colorado (5 l/ha) oraz regulator wzrostu Topper 10 ST (0,2 kg/ha), aby zapobiec przedzbiorczemu osypywaniu się jabłek przed zbiorami, szczególnie na odmianie Sampion.

Cyfrowe rozwiązania dla sadowników

Norbert Kot, doradca techniczny – rozwiązania cyfrowe w firmie UPL Polska

O cyfrowych technologiach w ofercie firmy UPL informował Norbert Kot, doradca techniczny – rozwiązania cyfrowe. Sadownicy mogą korzystać z aplikacji Pixofarm oraz rozwiązania ułatwiającego monitorowanie obecności szkodników w sadach – motyli owocówki jabłkóweczki i zwójek liściowych – Trapview. Zautomatyzowane pułapki feromonowe pozwalają jeszcze bardziej precyzyjnie wyznaczyć terminu zabiegu.

Aplikacja Pixofarm została wdrożona, by usprawnić prace w gospodarstwach sadowniczych. Ma za zadanie monitorować wielkość owoców oraz tempo ich wzrostu. Dodatkowo określa przewidywalny plon oraz średnicę owoców i rozkład klas ich wielkości.

–Pixofarm jest rodzajem startupu z nowymi funkcjami. Wspólnie z dr Kamilą Bokszczanin już 3 sezon testujemy aplikację w sadzie doświadczalnym SGGW. Wprowadzono sporo ulepszeń dostosowanych do naszych warunków klimatycznych. Narzędzie od tego sezonu jest dostępne dla sadowników – mówił Arkadiusz Sławiński, menadżer upraw ogrodniczych w firmie UPL Polska.

Pozbiorcze zabezpieczenie jabłek 

W ubiegłym sezonie firma UPL wprowadziła nowy produkt do pozbiorczej ochrony przechowalniczej jabłek i gruszek - DeccoPyr Pot, dostępny w ramach usługi Crop Service.

Kinga Włodarz i Arkadiusz Sławiński o pozbiorczym zabezpieczeniu jabłek środkiem DeccoPyr Pot

- Fungicyd dostępny jest w formie generatora dymu, stosowany pozbiorczo na jabłka i gruszki, czyli bezpośrednio po złożeniu owoców w chłodni. W swoim składzie ma znaną substancję pirymetanil. Dostosowujemy liczbę generatorów dymu do ilości owoców złożonych do przechowalni: opakowanie 250 g przeznacza się do zabezpieczenia 12,5 t jabłek, natomiast opakowanie 1 kg aplikuje się na 50 t owoców w komorze przechowalniczej. Produkt oferowany jest przez nas wraz z usługą aplikacji, którą można zamówić bezpośrednio w firmie – mówiła Kinga Włodarz, doradca techniczny w dziale Crop Service.

W ubiegłym sezonie przed zbiorami jabłek wystąpiły obfite opady deszczu, powodując potężny wzrost presji chorób przechowalniczych.

- Wiedzieliśmy, że przygotowujemy się na trudny sezon przechowalniczy i pojawia się okazja, na dobre sprawdzenie preparatu. Produkt był stosowany na jabłka i gruszki. Mamy ścisłe wyniki doświadczeń i bardzo dobre informacje z terenu od praktyków -sadowników, w zależności od różnych programów ochrony stosowanych w danym sadzie i ilości opadów deszczu. Wielu naszych klientów będzie ponawiać aplikację DeccoPyr Pot w tym sezonie– powiedział Arkadiusz Sławiński, menadżer upraw ogrodniczych w firmie UPL Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI