×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

IO-PIB: Trwają loty nasionnicy trześniówki i owocówek w sadach

Autor: Inhort 11 czerwca 2021 11:01

IO-PIB: Trwają loty nasionnicy trześniówki i owocówek w sadach W rejonie Skierniewic trwa intensywny lot motyli owocówki jabłkóweczki w sadach jabłoniowych/ fot. sadyogrody

Trwa lot muchówek nasionnicy trześniówki w sadach czereśniowych w okolicach Skierniewic. Z informacji Instytutu Ogrodnictwa - PIB wynika również, że loty muchówek rozpoczęły się także w rejonie sandomierskim i wielkopolskim.

Nasionnica trześniówka jest jednym z najgroźniejszych szkodników czereśni i wiśni. Najsilniej poraża średniowczesne i późno dojrzewające odmiany czereśni.

Do monitoringu obecności nasionnicy trześniówki należy stosować żółte pułapki
lepowe, które powinny być wywieszone w sadzie około połowy maja.

Trwa lot nasionnicy trześniówki w sadach czereśniowych w okolicach Skierniewic

Instytut Ogrodnictwa-PIB informuje, że zabiegi zwalczające w rejonie Skierniewic można prowadzić od 10 czerwca br. Loty muchówek rozpoczęły się również w rejonie sandomierskim i wielkopolskim.

Pierwsze muchówki nasionnicy trześniówki wylatują w końcu maja lub na początku czerwca (muchówki nasionnicy wschodniej ok. 2 tygodnie później). Intensywność i długość lotu uzależniona jest miedzy innymi od przebiegu warunków pogodowych i ukształtowania terenu. Po ok. 7 dniach od wylotu samice składają jaja pojedynczo w miąższ owocu. 

Larwy powodują tzw. "robaczywienie" owoców. Czasem na powierzchni owocu w miejscach złożenia jaj widać zagłębienie. Po rozerwaniu skórki owocu widać białą, beznogą, żerującą larwę.

W rejonie Skierniewic trwa także lot owocówki śliwkóweczki w sadach śliwowych

W sadach śliwowych w okolicach Skierniewic, w których prowadzone są obserwacje przebiegu lotu motyli owocówki pierwsze motyle tego gatunku stwierdzono 12 maja. Jako próg szkodliwości przyjęto odłowienie w pułapkę z feromonem w ciągu 3-4 dni kolejnych nocy większej liczny motyli (średnio więcej niż 5 motyli w ciągu jednej nocy). Najczęściej pierwsze pokolenie owocówki zwalcza się w I połowie czerwca.

- W maju, głównie za sprawą warunków pogodowych, odłowy motyli owocówki śliwkóweczki były bardzo nieregularne i wynosiły od 1 do 18 motyli w pojedynczych obserwacjach - informuje Instytut Ogrodnictwa-PIB.

Zabieg zwalczający owocówkę śliwkóweczkę w rejonie Skierniewic można wykonywać między 10-15 czerwca, stosując środki polecane w terminie intensywnego lotu i składania jaj. Przy wysokiej populacji szkodnika zabieg należy powtórzyć po 10-14 dniach.

Owocówka jabłkóweczka - pierwsze odłowy w okolicach Skierniewic 24 maja

- W sadach jabłoniowych w okolicach Skierniewic, w których prowadzone są
obserwacje przebiegu lotu motyli owocówki jabłkóweczki pierwsze osobniki tego gatunku stwierdzono 24 maja. Natomiast w sadzie w okolicach Białej Rawskiej 28 maja - podaje IO-PIB.

Obecnie trwa intensywny lot motyli owocówki jabłkóweczki w sadach. Zabiegi zwalczające w tym rejonie środkami stosowanymi w terminie intensywnego lotu i składania jaj można wykonać w dniach 10 – 15 czerwca.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI