Intermag wprowadza na rynek nowy biostymulator oparty o wanad

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 14 października 2020 08:45

Intermag wprowadza na rynek nowy biostymulator oparty o wanad Piotr Lubaszka, Hubert Kardasz i dr inż. Anna Konieczny z firmy Intermag / fot. sadyogrody

Firma Intermag opracowała biostymulator Vanadoo zawierający wanad, polecany do stosowania uprawie roślin o podziemnych częściach użytkowych. Nowy produkt prezentowano podczas konferencji 6 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Firma Intermag działa na rynku od ponad 32 lat. - Jesteśmy obecni na ponad 40 rynkach na świecie. Nasze produkty w szczególności biostymulatory i innowacyjne nawozy dolistne oparte o naturalne aminokwasy, są bardzo cenione na wielu rynkach. Konkurujemy na rynkach rolnych jak Brazylia, Stany Zjednoczone czy Chiny. Nie boimy się globalnej konkurencji. Inwestujemy bardzo dużo w badania i rozwój – mówił podczas konferencji prasowej Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag.

Intermag ma wieloletnie doświadczenie w produkcji biostymulatorów, opartych o pierwiastki korzystne. Tym tematem zajmuje się od ponad 20 lat. Definicja biostymulatorów nie jest jeszcze wyklarowana. W Europie nowe rozporządzenie określa biostymulator jako produkt zawierający substancję lub mikroorganizm stymulujący proces odżywiania roślin, niezależnie od zawartości w nim składników pokarmowych, ma na celu poprawę wykorzystania przez roślinę składników pokarmowych, zwiększenie tolerancji na stresy abiotyczne, poprawę jakości plonu, ale również zwiększenie dostępności składników pokarmowych w ryzosferze.

- Zwiększa się zapotrzebowanie na żywność a jednocześnie pojawiają się nowe wysokoplenne, odmiany o dużych wymaganiach pokarmowych. Rolnictwo idzie w kierunku zrównoważenia. Racjonalnego wykorzystania nawozów, dlatego szuka się takich rozwiązań, które pozwalają zwiększyć jakość i wysokość plonu, jednocześnie będąc przyjaznym dla środowiska. Coraz więcej czynników stresowych działa na rośliny. Klimat się zmienia. Występują problemy z suszą i z wahaniami temperatur. W związku z częściej pojawiającymi się niekorzystnymi warunkami, szukamy rozwiązań które pozwalają rolnikom produkować zdrową żywność – mówiła dr inż. Anna Konieczny.

- Biostymulatory nie zastąpią nawozów ani środków ochrony roślin, ale aplikowane wraz z nimi, przyczyniają się do poprawy kondycji roślin i zwiększenia plonu – dodała.

Nowy bostymulator zawierający wanad

Do portfolio biostymulatorów firmy Intermag (Tytanit, Optysil), opartych o pierwiastki korzystne dołącza Vanadoo, zawierający wanad (molekuła aVADIUM).

Nowy produkt wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Polecany jest do stosowania w uprawie roślin o podziemnych częściach użytkowych, np. selera korzeniowego, marchwi, buraków ćwikłowych, ziemniaków. Vanadoo aplikowany dolistnie wpływa pozytywnie na szereg procesów metabolicznych, prowadzących do zwiększenia syntezy cukrów. Intensyfikuje procesy odpowiedzialne za powstawanie cukrów w roślinie oraz zwiększa transport cukrów do organów spichrzowych. Ponadto wpływa na poprawę parametrów jakościowych plonu, m.in. zwiększając zawartość cukrów czy suchej masy.

Pierwsze prace nad specjalną formą wanadu rozpoczęto w 2015 roku w laboratorium firmy Intermag. Kolejny etap doświadczeń obejmował badania biologiczne w obiektach firmy (2016 r.), mające na celu potwierdzenie skuteczności opracowanej formy oraz jej bezpieczeństwo stosowania. W 2018 roku przeprowadzono badania biologiczne w jednostkach zewnętrznych. Vanadoo został wprowadzony na polski rynek jesienią br. Firma zamierza w wprowadzić produkt także na rynki międzynarodowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI