Intermag poszerza swoje portfolio o kolejne bioproduktyKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 28 lutego 2019 15:02


W Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Intermag, podczas której omówiono dotychczasowe osiągnięcia spółki na polskim i zagranicznym rynku. Przedstawiono także plany oraz kierunki rozwoju na przyszłość i nowości produktowe.

W ub. roku firma Intermag obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia. - Przez 30 sezonów wegetacyjnych udało się nam stworzyć ofertę innowacyjnych produktów, sprawdzonych w praktyce rolniczej. Poszerzamy spektrum zastosowań znanych już preparatów. Od samego początku w naszym portfolio znajdowały się nawozy, potem dołączyły do nich biostymulatory. Produkujemy kondycjonery wody, adiuwanty i produkty adresowane do hodowców zwierząt. Oferujemy preparaty mikrobiologiczne na bazie pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a w przyszłości zamierzamy wprowadzić również do oferty środki ochrony roślin – mówił Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag.

{media;19716;Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag/ fot. sadyogrody.pl;https://pliki.sadyogrody.pl/i/01/97/16/019716.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/01/97/16/019716_r0_620.jpg}

- 30 lat pozwoliło nam zbudować solidne portfolio produktowe i oprzeć naszą produkcję o najnowocześniejsze technologie. Działamy praktycznie we wszystkich obszarach profesjonalnego rolnictwa od upraw warzyw, sadowniczych i polowych – dodał.

Firma Intermag zapoczątkowała produkcję chelatów nawozowych na polskim rynku. Wkrótce zamierza wprowadzić nową generację biodegradowalnych chelatów. W portfolio przedsiębiorstwa znajdzie się również nowy biostymulator oparty o wanad (ukierunkowany na stymulację systemu korzeniowego).

Hubert Kardasz poinformował, że w 2018 roku zakończył się proces rejestracji preparatu Optysil w Stanach Zjednoczonych i od obecnego sezonu amerykańscy rolnicy będą mogli stosować ten produkt na swoich polach. Firma od ponad 10 lat obecna jest na rynku rosyjskim i ukraińskim. Rozwija sprzedaż produktów w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, we Włoszech oraz w Holandii. Coraz więcej produktów dostarcza również do Chin, Wietnamu i Brazylii.

Spółka prowadzi projekt badawczy „Biosafe Food”– rozwój technologii ochrony roślin w oparciu o produkty oparte o mikroorganizmy” we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa i Instytutem Przemysłu Organicznego, w ramach którego rozwija produkty/ - bioprodukty dedykowane do zwalczania zarazy ogniowej i parcha jabłoni, szarej pleśni na owocach jagodowych oraz roślinach warzywnych, a także chorób przechowalniczych owoców i warzyw.

Projektem realizowanym w ramach Programu Horyzont 2020 jest „Exploiting the multifunctional potential of belowground biodiversity in horticultural farming”, którego celem jest zwiększenie wiedzy na temat dynamiki różnorodności biologicznej gleby w odniesieniu do różnych czynników rolno-ekologicznych, w celu poprawy skuteczności i zastosowania praktyk w zakresie biokontroli i biofertylizacji w ogrodnictwie.

{media;19717;Radosław Wilk z firmy Intermag/ fot. sadyogrody.pl;https://pliki.sadyogrody.pl/i/01/97/17/019717.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/01/97/17/019717_r0_620.jpg}

Radosław Wilk omówił nowy biopreparat z serii Bactim– Bactim Radinet, przeznaczony do przygotowywania rozsad gatunków roślin warzywnych (za wyjątkiem kapustowatych). Produkt zawiera grzyby mikoryzowe wchodzące w symbiozę z roślinami -zwiększenie powierzchni i zasięgu systemu korzeniowego zapewnia lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych. W skład preparatu wchodzą także grzyby ryzosferowe i promieniowce, które zapewniają barierę ochronną systemu korzeniowego (ograniczają występowanie niektórych chorób odglebowych). Bakterie ryzosferowe wpływają na szybszy rozwój biomasy części nadziemnej i korzeni.

Nowością firmy jest biopreparat Bactim Vector, szczególnie polecany do mikoryzacji systemu korzeniowego oraz ograniczania szkodliwości guzowatości korzeni na podkładkach drzew owocowych. Preparat ma działanie zapobiegawcze, nie ogranicza szkodliwości guzowatości korzeni w przypadku, gdy rośliny były zakażone przez Agrobacterium tumefaciens przed zaprawieniem.

Intermag we współpracy z firmą Sourcon Padena wprowadza na rynek biofungicyd do zaprawiania sadzeniaków ziemniaka – Proradix (zawierający bakterie Pseudomonas sp. szczep DSMZ 13134). - Zalecany jest do stosowania przeciwko Rhizoctonia solani i wykazuje zbliżoną skuteczność w stosunku do najnowocześniejszych zapraw do sadzeniaków dostępnych w sprzedaży  –  zapewniał Radosław Wilk.

Preparat ogranicza rozwój sprawcy parcha srebrzystego i zwykłego, a także chorób odglebowych w uprawie warzyw, dlatego firma stara się uzyskać rozszerzenie rejestracji.

Więcej na temat preparatu Proradix >>Nowy biofungicyd do zaprawiania sadzeniaków

Wkrótce na naszych łamach pojawi się więcej informacji z konferencji