Innowacyjność kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego

Autor: Iwona Bednarczyk/www.sadyogrody.pl 23 lutego 2018 13:10

Innowacyjność kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego fot. shutterstock.com

Według prognoz ONZ populacja ziemi do 2050 r wzrośnie do 9,8 miliarda. Największy wzrost liczby mieszkańców ma nastąpić w Państwach Afryki i Azji. Jak będzie zatem kształtował się rynek żywności w obliczu rosnącej populacji?

W ciągu 40 lat pojawi się kolejny miliard ludzi. Przewidywana jest największa eksplozja liczby ludności w historii. W obliczu zmian klimatycznych, wciąż rosnącego zubożenia zasobów naturalnych, zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka takich jak potrzeby żywnościowe, wody i schronienia stanowi poważne wyzwanie. Jak mu sprostać?

Większa liczba ludności, wraz ze zmianami preferencji dotyczącymi rodzajów żywności będzie oznaczać, że w ciągu 40 lat produkcja rolna według prognoz NATO ulegnie podwojeniu, podczas gdy zasoby naturalne znacząco skurczą się. Aby wyprodukować więcej za mniej wykorzystując naturalne zasoby i zmniejszając presję na środowisko warto wykorzystać hodowlę roślin.

Współczesna hodowla roślin wspiera zrównoważone rolnictwo. Wg ISF International Seed Federation to hodowla w głównej mierze ma zapewnić optymalne wykorzystanie naturalnych zasobów, przy uwzględnieniu potrzeb danej grupy roślin. Zadaniem współczesnej hodowli roślin jest przede wszystkim wyhodowanie odmian roślin o stabilnym plonowaniu, odpornych na choroby i szkodniki. Lepsze zrozumienie biologii roślin i genetyki roślin umożliwiło hodowcom roślin dokładniejsze opracowanie przydatnych cech, takich jak odporność na choroby czy tolerancja na suszę.
Te osiągnięcia są podstawą ciągłego rozwoju nowych odmian roślin, lepiej dostosowanych do globalnych wyzwań, przed którymi stoimy. Oprócz hodowli bardzo ważnym czynnikiem jest innowacyjność. Nowe technologie usprawniają procesy produkcyjne i pozwalają na bieżącą kontrolę jakości produktów na każdym etapie produkcyjnym.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym zwiększyć produkcję żywności jest rekultywacja nieużytków. Wzrost produkcji żywności jest związany z powiększeniem obszarów gruntów rolnych. Przysposobienie nieużytków i nadanie im cech użytkowych wiąże się z wysokimi kosztami rekultywacji, jednak jest to działanie wskazane głównie ze względu na systematycznie zmniejszające się powierzchnie gruntów upranych. Ważne dla współczesnej produkcji żywności jest również zwiększenie wydajności na już istniejących polach. Można tego dokonać przez działania agrotechniczne, np. skuteczne stosowanie środków ochrony roślin i nawożenie, stosowanie nowoczesnych maszyn.

Planeta się zmienia i rośliny też muszą się zaadaptować, jeśli mamy zapewnić wystarczającą ilość pożywienia, aby wyżywić przyszłe pokolenia, należy postawić na innowacyjność. Innowacja jest kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki innowacjom możemy się zaadaptować do zmian klimatycznych, jednocześnie poprawiając plony, jakość żywności i bezpieczeństwo żywności, przynosząc korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha żywnościowego, od rolników po konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI