Inflacja i wysokie ceny nawozów podbiją i tak wysokie koszty żywności

Autor: money.pl 07 października 2021 10:08

Inflacja i wysokie ceny nawozów podbiją i tak wysokie koszty żywności Inflacja inflacją, ale szaleństwo cenowe na rynku nawozów podbije już i tak wysokie koszty jedzenia / fot. shutterstock

W przyszłym roku dynamika wzrostu cen żywności może być niemal dwukrotnie wyższa niż w tym. Jeżeli myślisz, że już teraz żywność jest droga, przyjdzie ci zmienić opinię. Inflacja inflacją, ale szaleństwo cenowe na rynku nawozów podbije już i tak wysokie koszty jedzenia - informuje money.pl.

- Te podwyżki cen nawozów są tragiczne dla rolników, zasiewów i w efekcie dla ludzi, którzy znów więcej zapłacą w sklepach. To jest czysta bandyterka, tyle można powiedzieć. Rośnie cena pszenicy i od razu wzrastają ceny nawozów - mówi Tomasz Mucha, rolnik spod Wrocławia.

- To są absolutnie rekordowe ceny nawozów i rzecz bez precedensu. Oczywiście jest to ściśle powiązane z tym, co dzieje się z cenami gazu. W przypadku nawozów azotowych za 60-80 proc. ich ceny odpowiada cena gazu ziemnego - mówi money.pl Jakub Olipra ekonomista i starszy specjalista ds. analiz makroekonomicznych z Credit Agricole Bank Polska.

Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności też jest zaniepokojony rekordowymi cenami nawozów.

- Drożeje gaz, energia, paliwo. Wszystko to jest ze sobą powiązane. Przez nawozy wzrosną koszty produkcji rolnej, a co za tym idzie, ceny surowców rolnych do produkcji żywności. Niestety, na razie nic na razie nie wskazuje, żeby to się miało zatrzymać - mówi Andrzej Gantner.

Jak zaznacza, obecnie już każdy wzrost kosztów produkcji żywności jest przekładany na finalną cenę produktu. Wszystko dlatego, że producenci nie mają poduszki finansowej, by amortyzować te wzrosty.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI