Horrendalnie wysokie ceny nawozów. Grupa Azoty: To wynik rosnących cen gazu!

Autor: AGT / www.sadyogrody.pl 06 października 2021 10:36

Horrendalnie wysokie ceny nawozów. Grupa Azoty: To wynik rosnących cen gazu! Rolnicy niemal codziennie informują o rosnących – czasem nawet z dnia na dzień – cenach nawozów. / fot. shutterstock

Sytuacja na rynku na nawozów robi się coraz bardziej nerwowa. Rolnicy niemal codziennie informują o rosnących – czasem nawet z dnia na dzień – cenach nawozów. W sieci pojawiają się również informacje o planowanych przerwach w produkcji nawozów czy po prostu ich braku.

Od jakiegoś czasu branża rolna żyje informacjami o rosnących cenach nawozów. Rolnicy publikują w sieci cenniki i zastanawiają się nad powodami tak drastycznych wzrostów. Z informacji przekazanych od rolników w ciągu trzech dni nawozy potrafią podrożeć o 300-600 zł na tonie.

Ceny nawozów 2021 

Według portalu farmer.pl, ceny środków produkcji, zwłaszcza nawozów, w ciągu ostatnich miesięcy znacznie podrożały i nadal idą w górę. Najbardziej widać to po fosforanie amonu (DAP), który w ciągu 18 miesięcy, podwoił swoją wartość z 1450 (styczeń 2020) do 3000 tys. zł netto obecnie. Podrożał też m.in. RSM (nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego) - o 32 proc. z odpowiednio 850 do 1250 zł/t netto, czy sól potasowa z 1450 do 1650 zł/t netto. Zdrożały też inne nawozy, również wieloskładnikowe.

Dariusz Bruliński, rolnik z woj. podlaskiego podczas konferencji polityków PSL przyznał, że w tamtym roku kupował nawozy, przykładowo mocznik po 1000-1200 zł, a w tej chwili kosztuje 3300-3400, saletra kosztowała 1000 zł, a teraz kosztuje 2500-2600 zł . Oznacza to wzrost nawet o 300 proc.!

PSL domaga się informacji od ministra rolnictwa w związku z kryzysem na rynku nawozów

Rolnicy nie kryją oburzenia i spekulują nad przyczyną wzrostów cen nawozów.

Ludzie to wszystko jest ściema, pośrednicy zarabiają na nas jak się da i tyle. Nie kupujcie nawozów na wiosna muszę zlecieć z cena to jest niemożliwe saletra prawie 3 tys to pszenica musiałby kosztować ponad 200 zł nie ma opłacalności – komentuje Pan Adam na forach internetowych. 

Pani Weronika dodaje: „Dokładnie zaprzestać kupować nawozy do wiosny, to ceny się unormują.”

Pan Mateusz zauważa: „Ale teraz wszystko poszło do góry. Nawozy paliwo maszyny to już jakaś masakra”.

Pan Adrian z Lubelszczyzny opublikował cennik nawozów jaki otrzymał w swojej okolicy – powiecie Tomaszów Lubelski.

244485955_4596047687129051_4230452982348682825_n.jpg 244485955_4596047687129051_4230452982348682825_n.jpg

Przyczyny wysokich cen nawozów 

Postanowiliśmy zapytać Grupę Azoty o powody trudnej sytuacji na rynku nawozów.

- Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu. Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych. Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji to główna składowa część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też ich wzrost znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej rynkowej cenie nawozów nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej i na świecie. Przenosimy koszty cen gazu na cenę nawozów w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta. Dystrybutorzy prowadzą niezależną politykę cenową - przyznała w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowy Grupy Azoty. 

- Chcemy natomiast podkreślić, że Grupa Azoty jako jeden z nielicznych koncernów produkujących nawozy nie ograniczyła produkcji w swoich zakładach. Priorytetem dla Grupy Azoty jest w tym momencie przekierowanie naszych produktów głównie na rynek krajowy i tym samym zapewnienie jak największej dostępności nawozów polskim rolnikom - dodała. 

Na pytanie o to, jak duża będzie skala podwyżek nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie dowiedzieliśmy się również kiedy ceny nawozów ustabilizują się.

- Czynnikiem, który determinuje obecne ceny nawozów są rosnące koszty gazu. To od nich w zdecydowanej mierze zależy to, kiedy ceny nawozów ustabilizują się - skomentowała rzecznika prasowa Grupy Azoty. 

Rosnące ceny gazu 

Wzrost cen gazu ma ogromny wpływ na ceny nawozów. Już we wrześniu pojawiły się informacje o planowanej kolejnej - trzeciej już - w tym roku podwyżce cen gazu. Jednak jak się okazuje to nie koniec wzrostów. Kolejna - choć nie wiadomo jak duża - podwyżka szykuje się od przyszłego roku. Według prezesa PGNiG, kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI