×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Holendrzy ruszają z masową produkcją gruszek Red Conference

Autor: www.sadyogrody.pl / Freshplaza 23 czerwca 2020 11:08

Holendrzy ruszają z masową produkcją gruszek Red Conference Grusze Red Conference; fot. za Verbeek Boomkwekerijen

Po kilku latach badań i obserwacji, holenderska grupa Verbeek Boomkwekerijen ogłasza, że ​​po raz pierwszy w tym roku posadzono w sadach grusze Red Conference. Zarówno plantatorzy, jak i handlowcy, pozytywnie oceniają przyszłość gruszki, której owoce wybarwiają się na czerwono.

- W następnym sezonie wprowadzimy na rynek około 100 000 do 150 000 drzewek - mówi Ad Verbeek z szkółek Verbeek. - Wiele osób czekało na tę wiadomość od lat, ale rozwój i rozmnażanie drzewek zajęło sporo czasu. Bardzo ostrożnie publikowaliśmy również wiadomości o Red Conference, ponieważ chcieliśmy być pewni dobrych wyników - dodaje.

- Gruszka Konferencja jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych gruszek w Europie, a kiedy znaleźliśmy odmianę czerwoną, natychmiast zdaliśmy sobie sprawę, że mamy w rękach coś wyjątkowego. Postanowiliśmy przekształcić to w koncepcję klubu. W tym celu powstała firma, która opracowuje i sprzedaje nowe odmiany. Ta firma, o nazwie Belo Horizonte, ma globalną licencję na Red Conference - tłumaczy Ad Verbeek.

Red Conference jest bardzo podobna do "zielonej" Konferencji. Tylko skórka jest czerwona, drzewo jest nieco bardziej produktywne, a smak jest nieco słodszy. Pod względem żywotności, przechowywania i sposobu uprawy, Red Conference jest taka sama jak jej starsza "zielona" siostra. W zasadzie nic się nie zmienia dla plantatorów. Red Conference oferuje jednak handlowcom dużą wartość dodaną, ponieważ nowy kolor umożliwia wejście na nowe rynki.

Ad Verbeek tłumaczy, że o odkryciu Red Conference przez wiele lat milczaono, ponieważ Verbeek i partnerzy nie chcieli ryzykować, że odmiana zmutuje się ponownie na zielono, ale tak się nie stało. - Czerwona Konferencja jest bardzo stabilną mutacją i można spokojnie rozpocząć uprawy na większą skalę - dodaje.

- W tym roku posadziliśmy łącznie 10 hektarów w Belgii i Holandii, a w przyszłym roku zostanie dodanych co najmniej 50 hektarów. W Holandii jest to odmiana klubowa o zamkniętej koncepcji, która będzie sprzedawana tylko przez Frupaks-Vernooij. Każdy w Holandii, w tym członkowie innych dużych spółdzielni, może sadzić tę odmianę. Oczywiście należy przestrzegać warunków klubowych dla tej odmiany. W Belgii sady z czerwoną Konferencją mogą założyć tylko członkowie jednej grupy - BFV - tłumaczy Ad Verbeek.

- Jesteśmy przekonani, że Red Conference ma dobrą przyszłość. Od kiedy ogłosiliśmy wiadomość o odkryciu, otrzymaliśmy wiele pytań z zagranicy. To już wskazuje, że na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na czerwoną gruszkę o właściwościach Konferencji- podsumowuje.

Czerwona gruszka jest szczególnie interesująca na rynku azjatyckim, głównie w Chinach. Dobre perspektywy dla sprzedaży tych owoców są także na rykach Europy Zachodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI