Cały świat żyje informacjami o wysokim zagrożeniu tym szkodnikiem. W Stanach Zjednoczonych niszczy lokalnie nawet 100% plonów. 

Halyomorpha halys) to polifag porażający ponad 100 gatunków roślin, w tym:
- drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskiwnia, grusza,
- krzewy owocowe: malina, winorośl
- warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza;
- drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, poulownia omszona, róża pomarszczona, wierzby.

Na porażonych organach roślinnych pojawiają się niewielkie nekrotyczne plamki (średnicy ok. 3 mm) i bruzdy oraz brązowawe przebarwienia. Silnie porażone owoce są zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży.Gatunek ten pochodzi z Azji (Chiny, Japonia, Korea Północna i Południowa, Tajwan). Został zawleczony do Ameryki Północnej (Kanada, USA) oraz Europy (Austria, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Liechtenstein, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry i Włochy). W Polsce jak dotąd nie był on notowany.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga na borówkach i innych roślinach wrzosowatych należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).