×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grupa Azoty: spadek importu ograniczy dostępność nawozów

Autor: infostrefa.com 23 listopada 2021 13:34

Grupa Azoty: spadek importu ograniczy dostępność nawozów Grupa Azoty: spadek importu ograniczy dostępnością nawozów wiosną/fot. shutterstock.com

Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, nie wyklucza, że podczas kampanii wiosennej może dojść do problemów z podażą nawozów na polskim rynku przez brak dostaw od zagranicznych producentów - poinformował podczas Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Podaż i dostępność do nawozów jest, choć oczywiście są one w wysokiej cenie. Jednak sytuacja na rynkach surowcowych pokazuje, że nie ma przesłanek fundamentalnych dla obniżki cen surowców (...) ta sytuacja pokazuje, że ceny gazu przed wiosną nie spadną” - powiedział podczas wtorkowej komisji sejmowej Hinc.

 Brakuje dostaw nawozów od zagranicznych producentów

"Jeśli nasza konkurencja nie wyprodukowała nawozów, nie dostarczyła ich na rynek polski, a należy pamiętać, że dostarczała ok. 30 proc. nawozów dostępnych na rynku polskim, to mimo że my czy Anwil produkujemy na 100 proc., może się okazać, że tego nawozu po prostu wiosną może zabraknąć. Dlatego zachęcamy rolników do systematycznego zakupu nawozów” – dodał.
 
Prezes przypomniał, że wielu producentów w Europie ograniczyło lub zamknęło produkcję w swoich zakładach ze wzglądu na rosnące koszty wytwórcze. Poinformował także, że poza Europą nakładane są ograniczenia na eksport nawozów.
 
Hinc podał, że udział kosztów gazu w cenie nawozów azotowych wynosi obecnie ponad 80 proc. wobec ok. 30 proc. na początku roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI