×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grupa Azoty Puławy uruchamia drugą linii granulacji mechanicznej saletry

Autor: PAP 10 października 2022 17:41

Grupa Azoty Puławy uruchamia drugą linii granulacji mechanicznej saletry Grupa Azoty Puławy rozpoczęła rozruch drugiej linii granulacji mechanicznej saletry/fot.shutterstock.com

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. podjęła decyzję o rozruchu mechaniczno-technologicznym drugiej linii granulacji mechanicznej saletry. To kolejny etap realizacji jednego z największych projektów nawozowych w Polsce.

Każda z dwóch linii granulacji mechanicznej może wyprodukować 1 200 ton na dobę saletry granulowanej mechanicznie lub 1 400 ton na dobę saletrzaku. Pierwsza linia ruszyła z produkcją 11 czerwca ubiegłego roku.

Jeden z największych projektów nawozowych w Polsce

Podstawowym celem inwestycji jest rozszerzenie asortymentu wytwarzanych nawozów dla potrzeb rolników, poprawa jakości saletry amonowej pod względem wytrzymałości mechanicznej granuli, zwiększenie bezpieczeństwa produkcji i transportu nawozów na bazie saletry amonowej i przygotowanie się do spełnienia wymogów związanych z ryzykiem potencjalnego ograniczenia obrotu nawozami o wysokiej zawartości azotanu amonu.

"W ramach zrealizowanego zadania inwestycyjnego "Wymiana turbozespołu TG1" w zakładowej elektrociepłowni wymieniono turbinę parową wraz z urządzeniami pomocniczymi, generator z układem wzbudzenia i wyprowadzeniem mocy oraz układy sterowania. Turbozespół zainstalowano na istniejących fundamentach, po ich wcześniejszym dostosowaniu" - poinformował rzecznik prasowy Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Paweł Wójcik.

Dodał, że nowy turbozespół ma moc 34 MW. "To 4 MW więcej niż poprzedni z lat 60. W układzie skojarzonym wytwarza ciepło technologiczne oraz energię elektryczną. Turbina jest wyposażona w 7 upustów pary, w tym 3 na poziomie par technologicznych" - wyjaśnił i dodał, że pozwala to pracować w wysokim stopniu skojarzenia wytwarzanego ciepła i energii elektrycznej.

"W efekcie uzyskuje się mniejszy wskaźnik jednostkowy zużycia ciepła na MWh, a co za tym idzie mniejszą emisję COշ/MWh w stosunku do poprzedniej maszyny" - przekazał.

Zgodnie z komunikowanym wcześniej zakresem działalności po 22 sierpnia br. Grupa Azoty Puławy kontynuuje bez przeszkód realizację swoich inwestycji.

"Trwające i już zakończone zadania z jednej strony zwiększają nasze możliwości produkcyjne, a z drugiej dostosowują nasz Zakład do wymagań Europejskiego Zielonego Ładu, odpowiadając na potrzeby nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa oraz zmniejszając emisyjność i energochłonność naszych procesów technologicznych" - podsumował prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Tomasz Hryniewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI