×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Grupa Azoty po I kwartale z zyskiem netto na poziomie 86 mln zł

Autor: PAP 14 maja 2021 09:17

Grupa Azoty odnotowała w pierwszym kwartale 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 mld 362 mln zł a zysk netto wyniósł w tym okresie 86 mln zł - poinformowała grupa w czwartkowym komunikacie.

Dodano, że pomimo wyższych średnich cen większości surowców, w tym gazu, wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 405 mln zł, a marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 12,0 proc.

Jak informuje grupa, wysoka dynamika wzrostu cen surowców (gaz ponad 70 proc. rok do roku), duża zmienność pogodowa z wpływem na wydłużony sezon aplikacji azotu (wykraczający poza standardowo pierwszy kwartał), zaburzenia w łańcuchu dostaw zestawione z pozytywnymi czynnikami takimi jak: wysokie notowania zbóż, często niezbilansowany popyt na produkty nawozowe oraz chemiczne, pokazują skalę wyzwań i konieczność elastycznego dopasowywania się Grupy Azoty do dynamicznych zmian w otoczeniu biznesowym.

"Ocena wyników pierwszego kwartału winna być prowadzona w odniesieniu do wymagających warunków otoczenia, w którym funkcjonują spółki Grupy Azoty. W nawozach byliśmy w stanie realizować marże dwucyfrową (EBITDA 12 proc.) pomimo, iż gaz osiągał pułapy powyżej 20 euro, a prawa do emisji CO2, których rekompensata dla branży nawozowej w 2021 będzie znacząco zredukowana, sięgały poziomów prognozowanych przez specjalistów dopiero na drugą część obecnej dekady" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes grupy Tomasz Hryniewicz.

Dodał, że segment tworzyw wyraźnie podniósł się po bardzo trudnym okresie pandemicznym, z kolei pigmenty wciąż utrzymują wysoką rentowność sprzedaży.

"Patrząc na nasz biznes w ujęciu długoterminowym, wyniki pierwszego kwartału oceniamy pozytywnie. Taka perspektywa wypłaszacza efekty rynkowych turbulencji, przynosząc zrównoważony wymiar naszych wyników finansowych" - komentuje Hryniewicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI