Grupa Azoty po awarii: nawozów nie zabraknie ale ceny rosną

Autor: PAP 12 marca 2022 09:28

Grupa Azoty po awarii: nawozów nie zabraknie ale ceny rosną Tona saletry amonowej kosztuje 4435 zł, jeszcze w styczniu br. było to 2785 zł za tonę. / fot. shutterstock

Grupa Azoty, mimo trudnej sytuacji na rynkach surowcowych i awarii w Azotach Police, zapewniła w komentarzu dla PAP, że nawozów nie zabraknie. Jednocześnie ich ceny rosną. Np. tona saletry amonowej kosztuje 4435 zł, jeszcze w styczniu br. było to 2785 zł za tonę.

Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty wprowadził nowy cennik. Zgodnie z nim cena saletry amonowej to obecnie 4 435 zł za tonę. W styczniu 2020 r. saletra amonowa kosztowała 1000 zł za tonę, w styczniu 2021 już 1120 zł, a w styczniu 2022 r - według cennika Agrochemu Puławy - było to 2785 zł za tonę.

Wzrost cen gazu ziemnego

Surowcem do produkcji nawozów jest gaz ziemny, którego ceny rosły. W poniedziałek jego notowania na TTF pobiły rekordy, sięgając momentami prawie 350 euro za MWh. We wtorek kontrakty z dostawą w kwietniu spadły na koniec dnia do poziomu 205 euro, a majowe - do 202 euro.

Dopłaty do nawozów pod znakiem zapytania?

"Już w drugiej połowie 2021 roku - obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym - Grupa Azoty podjęła decyzję o ograniczaniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu produktów na rynek krajowy" - przypomniała spółka w komentarzu dla PAP. Dodała, że mimo "bardzo wymagającej sytuacji" na rynkach surowcowych, a przede wszystkich drastycznych wzrostach cen gazu, produkcja nawozów w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty jest kontynuowana.

Potrzeby nawozowe polskich rolników

"Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby odpowiedzieć na potrzeby nawozowe polskich rolników przed szczytem sezonu wiosennego. Na bieżąco monitorujemy dynamiczną sytuację na rynkach surowcowych i przygotowujemy się na różne scenariusze" - podkreśliła spółka.

Grupa Azoty zwraca uwagę, że w wyniku "niemożliwych do przewidzenia problemów technicznych" w Centrum Energetyki Grupy Azoty Police, spółki zależnej Grupy Azoty, w której "nastąpił brak możliwości wytwarzania pary technologicznej niezbędnej do prowadzenia procesów produkcyjnych na najważniejszych instalacjach spółki".

"Zaistniała awaria skutkuje czasowym zatrzymaniem bądź bardzo istotnym ograniczeniem produkcji w Grupie Azoty Police" - poinformowała Grupa.

Dopłaty do nawozów

W czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk stwierdził, że Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie możliwości dopłat do nawozów, o które zabiegał polski rząd.

Rosyjski oligarcha wycofuje się z koncernu nawozowego

"Odpowiedź KE brzmiała miej więcej tak: +jest możliwość, żeby kraje członkowskie rekompensowały skutki cen energii, aby wspierać energię odnawialną+. Niestety oznacza to, brak konkretów" - relacjonował minister. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, by uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

Rząd na dopłaty do nawozów chciał przeznaczyć ok. 3 mld zł., w systemie podobnym do systemu dopłat do paliwa rolniczego, czyli pewna kwota dopłaty do zakupu nawozów, limitowana liczbą hektarów.

Grupa Azoty to największy polski producent chemikaliów i produktów nawozowych. Oprócz nawozów mineralnych spółka wytwarza poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory oraz biel tytanową i melaminę. W Unii Europejskiej zajmuje drugie miejsce w produkcji nawozów mineralnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI