Bactericera cockerelii jak dotąd został stwierdzony w Ameryce Północnej (Kanada, Meksyk, USA) Środkowej (Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama, Salwador) i Południowej (Ekwador), a ponadto w Australii i Nowej Zelandii.
B. cockerelli jest pluskwiakiem równoskrzydłym z rodziny bolanicowatych (Triozidae). Znajdujące się na liściach nimfy są eliptyczne, spłaszczone, początkowo żółtozielone, a ostatecznie zielone, długości 0,3-1,6 mm. Osobniki dorosłe są początkowo jasnozielone, a następnie ciemnozielone, z białymi lub żółtymi przepaskami na głowie i tułowiu, zaopatrzone w dwie pary przezroczystych skrzydeł. Dorastają one do 2,5-3,0 mm długości.
PIORiN informuje, że na ziemniakach i pomidorach zasiedlonych przez szkodnika, obserwuje się opóźniony wzrost, chlorozę i plamistość młodych liści, zwijanie się liści ku górze, skrócenie i grubienie końcowych międzywęźli, w wyniku czego powstają rozety, powiększone węzły, gałęzie pachowe. Na roślinach ziemniaka powstają bulwy powietrzne. Ponadto wytwarzane są liczne, małe i niskiej jakości owoce pomidora oraz liczne, małe i zniekształcone bulwy ziemniaków. B.cockerelli jest wektorem bakterii Candidatus Liberibcter solanacearum, stąd na zasiedlonych przez szkodnika roślinach psiankowatych mogą znajdować się objawy chorobowe spowodowane przez tę bakterię.
W Polsce gatunek Bactericera cockerelii podlega obowiązkowi zwalczania.