Gloria - nowa wczesna, bezkolcowa odmiana jeżyny ze spółki Niwa

Autor: www.sadyogrody.pl 28 października 2020 12:29

Gloria - nowa wczesna, bezkolcowa odmiana jeżyny ze spółki Niwa Owoce odmiany Gloria są bardzo jędrne z długą trwałością pozbiorczą/ fot. za niwabrzezna.pl

Odmiana Gloria (nr 145301) wywodzi się z programu hodowlanego firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. w Brzeznej. Autorem nowej odmiany jest dr Agnieszka Orzeł.

Nowa odmiana jeżyny w sprzedaży będzie dostępna od wiosny 2021 r.

Owoce nowej odmiany dojrzewają wcześnie, w zależności od sezonu w drugiej połowie czerwca lub na przełomie czerwca i lipca w tunelu. W uprawach gruntowych w połowie lipca. Okres zbioru wynosi około 12 tygodni.

Hodowcy ze spółki Niwa informują, że owoce są duże (średnia masa 7,2 g, max 10,5 g), błyszczące, bardzo jędrne, słodkie (zawartość ekstraktu 12% Brix), smaczne z charakterystycznym leśnym posmakiem. Nie mają cierpkiego i kwaśnego smaku nawet jak nie są w pełni dojrzałe. Owoce są bardzo jędrne z długą trwałością pozbiorczą, mało podatne na rewersję koloru jeżyny.

Z badań przeprowadzonych na wydziale farmaceutycznym UJ wynika, że Klon NR 145301 (‘Gloria’) charakteryzował się wyższą zdolnością antyoksydacyjną oraz zawartością polifenoli od odmiany ‘Loch Tay’, dlatego możemy zaliczyć go do tzw. „super owoców”

Pierwsze obserwacje wskazują, że nowa odmiana jeżyny cechuje się mniejszą podatnością na szpeciela jeżynowca i antraknozę jeżyny.

Gloria jest odmianą deserową. Może znaleźć zastosowanie w produkcji na wczesny zbiór owoców w uprawie tunelowej i w otwartym gruncie. Ze względu na duże, smaczne owoce może znaleźć zastosowanie również w produkcji amatorskiej owoców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI