Gdyby szkółkarze utrzymywali wysoki poziom jakości, nie byłoby tylu nasadzeń

Autor: Albert Katana 13 grudnia 2021 10:08

Gdyby szkółkarze utrzymywali wysoki poziom jakości, nie byłoby tylu nasadzeń Na światowym rynku dalej królują Gala i Golden/ fot. shutterstock

Przyszłości sadownictwa możemy szukać w znalezieniu niszy rynkowych: grupy odbiorców i producenta, który wyprodukuje odmiany specjalnie pod te grupy, a przede wszystkim marketingu danej odmiany - mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Kamila Jankowska, współwłaściciel szkółki drzewek Jankowski i Syn, ekspert w dziedzinie marketingu i promocji odmian.

Jakie odmiany jabłoni królują na rynku krajowym, a jakie na rynkach zagranicznych?

W kraju podobno nadal sprzedaje się Cortland, Lobo, Alwa. Natomiast my staramy się przekonać naszych klientów do odmian podobnych w smaku, zapachu, wyglądzie, ale np. wydajniejszych - mamy szereg takich odmian, dosyć sporo pod numerami. Są sadownicy, którzy kupują je i dedykują lokalnemu rynkowi. Są tacy, którzy po 5 latach informują nas, że to był "strzał w dziesiątkę". To nas bardzo cieszy.

Często na rynek krajowy wybierane są różne odmiany letnie, bo rynek letni jest w dalszym ciągu bardzo ważny. Są odmiany o czerwonym miąższu, atrakcyjnym wybarwieniu skórki, dobrze radzące sobie na lokalnym rynku. Są także odmiany typowo przetwórcze, czy odmiany cydrowe - bardzo niszowe, ale również sadzone na potrzeby naszych lokalnych cydrowni. Staramy się odpowiadać na potrzeby rynku, zaspokajać nawet niszowe zamówienia.

Popyt na jabłonie

Na światowym rynku dalej królują Gala i Golden, więc to one są kupowane. Fuji też jest taką globalną odmianą, ale nie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Ciekawą pozycją eksportową jest Empire, jaśniejsze Jonagoldy. "Wielka czwórka": Gala, Golden, Red Delicious (sporty) i Jonagoldy (sporty) dominują na rynkach; wyprzeć je będzie trudno, ale nimi cenowo "świata nie zawojujemy". Elstar jest zawsze kupowany w Niemczech, ale tam są spore nasadzenia tej odmiany, więc nasze jabłka mogą tam trafić jedynie jako uzupełnienie. Szampion - jego jakość pozbiorcza nie spełnia wymagań dalekiego rynku, jego shelf-life jest krótki, po tygodniu na półce w markecie wygląda koszmarnie, a wiem, że często owoce spędzają naprawdę długi czas w magazynie, nim znajdą się na półce.

Przyszłości możemy szukać w znalezieniu niszy rynkowych: grupy odbiorców i producenta, który wyprodukuje odmiany specjalnie pod te grupy, a przede wszystkim marketingu danej odmiany.

Czy do tych odmian można zaliczyć takie odmiany jak wspomniany Crimson Crisp?

Na to pytanie nie powinnam odpowiadać ja, lecz ci, którzy są odpowiedzialni za organizację sprzedaży i handlu. Ale dzięki nowym pomysłom i odmianom może zacząć się prawdziwa konkurencja na jakość i pomysł na sprzedaż. Teraz, przy generalnie dobrej, ale nie wyśmienitej jakości, polscy sadownicy poprzez grupy handlowe owoce sprzedają na zachodnie rynki, ale sprzedaż nie jest niesiona przez marketing, promocję - polskie jabłka są kupowane dzięki konkurencyjnie niskiej cenie. Tę nieciekawą sytuację zmienić mogą nowe odmiany, w których specjalizować się będą konkretne grupy producentów; wtedy pojawi się konkurencja na pomysły, jakość. Wtedy dopiero jest szansa na osiągnięcie wyższych cen. Tak jest od lat na Zachodzie, gdzie dominują odmiany klubowe, ale tam sadownik nie podejmuje decyzji, co będzie sadził. To organizacja zajmująca się handlem podejmuje decyzje o tym, co wprowadzi na rynek, i zleca produkcję sadownikowi, biorąc oczywiście odpowiedzialność za sprzedaż.

Jabłka - odmiany klubowe 

W Polsce pojawiła się już pierwsze polskie jabłka klubowe. Czy szkółka Jankowski działa w kierunku stworzenia własnej odmiany?

Trzymam kciuki za powodzenie tej inicjatywy. Myślę, ze każdy podmiot trzeźwo oceniający rynek zmierza w tym kierunku. My zrzeszamy wokół siebie sadowników, którzy myślą na 5-10 lat do przodu i wiemy, że nie ma innej alternatywy niż skupienie się na odmianach o wyższej wartości. Taniego jabłka nie opłaca się dziś produkować i wozić, ze względu na koszty z tym związane, więc musimy wprowadzać na rynek jabłko droższe. Tylko tak będzie można uzyskać stabilne i przewidywalne dochody. Oczywiście, nie wszyscy są na to przygotowani, nie mają odpowiedniej wiedzy ani umiejętności biznesowych; w wielu gospodarstwach do dziś dominuje hazard na zasadzie: jak się uda, to na deser, a jak nie, to na przemysł. Z tego też wynikają trudność w ocenie, ile tak naprawdę jabłek będzie w danym sezonie w Polsce, bo tego nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć sami producenci.

W krajowej produkcji jest miejsce na jabłko przemysłowe, bo jak widać co chwila powstają nowe przetwórnie, ale to powinno być jabłko produkowane do przetwórstwa i nie powinno konkurować na rynku z jabłkiem deserowym.

Jabłonie - jakość materiału szkółkarskiego

Mimo problemów ze sprzedażą owoców powierzchnia sadów wciąż wzrasta. Na stronie internetowej szkółki podajecie informację, że sprzedajecie pół miliona drzewek rocznie...

Sadownikom zawsze powtarzam, że aktywnie walczymy z nadprodukcją (śmiech) - nasze drzewka na pewno nie są tanie i kupują je tylko ci, którym się to opłaci. Nasz materiał rozmnożeniowy kupujemy od sprawdzonych dostawców, a przy dzisiejszym kursie euro ceny w przyszłym sezonie na pewno wzrosną. To trochę prowokacyjnie zabrzmi, ale gdyby wszyscy szkółkarze utrzymywali wysoki poziom jakości, czystości odmianowej i cen, na pewno nie byłoby takiej ilości nasadzeń. Najważniejsza w tym wszystkim jest jakość nie ilość produkcji - na nasz materiał odbiorcy są. To są sadownicy którzy wiedzą, co chcą osiągnąć kupując nasze drzewka - szybki zwrot kosztów i przychód.

Z waszej strony internetowej dowiadujemy się, że produkujecie nie tylko jabłonie, ale również grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie i krzewy jagodowe. Czy są gatunki, które zyskują na popularności, np. grusza lub borówka amerykańska?

Na tą chwilę z czereśni i grusz już zrezygnowaliśmy, z krzewów jagodowych wychodzimy. Mamy jeszcze śliwę i wiśnię, mniejsze ilości; jednak pod zamówienie jesteśmy w stanie przygotować każdy gatunek drzewek. Skupiamy się na jabłoniach, gdyż mamy dostęp do unikatowych odmian. Znamy się na tym gatunku najlepiej i to nam wychodzi dobrze, jakość naszego towaru jest porównywalna z zachodnią, co doceniają nasi klienci zamawiając towar z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem wiedząc iż będzie to materiał dedykowane specjalnie pod ich konkretne potrzeby.

Dziękuję za rozmowę!

Czytaj także: Odmiana jabłoni Crimson Crisp w polskich sadach (wywiad)

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI